W lutym miała miejsce premiera nowa wersja oprogramowania Veeam w wersji 10, w której to została dodana funkcja do wykonywania backupu danych przechowywanych na rozwiązaniach typu NAS. Veeam nazywa tą funkcję „seriously powerful NAS backup”. O tym, że Veeam chce taką funkcję pokazać mówiło się już w 2017 roku.

Veeam zdecydował się na wprowadzenie nowej funkcji ponieważ zauważył, że rozwiązania NAS są coraz częściej stosowane nie tylko w SOHO, ale również na rynku SMB i Enterprise. Veeam dostrzegł wzrost popularności rozwiązań NAS wynikający z ich dużej funkcjonalności, wydajności, a przy tym wszystkim dostępnych w rozsądnej cenie.

Funkcja NAS Backup obsługuje różne protokoły sieciowe tj. SMB, NFS. Dzięki funkcji CFT umożliwia nam wykonywanie kopii przyrostowych, w których znajdują się tylko zmiany, które nastąpił od ostatniego backupu. Dzięki CFT kopia danych wykona się znacznie szybciej, niż gdybyśmy za każdym razem wykonywali pełną kopię danych. Nowe rozwiązanie nie blokuj plików na czas wykonywania kopii danych i nie obciąża serwera NAS.

Jeżeli chcemy odzyskać dane z backupu to możemy wybrać pojedynczy udział z zadanego punktu w czasie. Odzyskiwanie odbywa się na poziomie plików więc dane mogą być odtworzone na dowolnym systemie plików.

Czy nowe oprogramowanie przyjmie się na rynku serwerów NAS? Jaka jest Wasza opinia w tym temacie ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *