Asustor to marka serwerów NAS należąca do spółki założonej przez firmę Asus, znanego na rynku producenta sprzętu komputerowego, w tym notebooków, tabletów monitorów i komponentów sieciowych. Pierwsze serwery Asustor zaprezentowane zostały w bieżącym roku, a od niedawna dostępne są także w Polsce. Obecne portfolio dysków sieciowych Asustor, składa się z czterech modeli – AS-602T, AS-604T, AS-606T oraz AS-608T. Urządzenia pomieszczą od dwóch do ośmiu dysków twardych. Serwery Asustor posiadają polski interfejs użytkownika, opracowany przy współudziale specjalistów z EPA Systemy.

asustor Wyróżnia się wyjątkową przejrzystością i zapewnia łatwą konfigurację oraz obsługę urządzeń. – Doskonały interfejs będzie jednym ze znaków rozpoznawczych dysków sieciowych Asustor – przekonuje Jacek Marynowski z EPA Systemy. – Z doświadczenia wiemy, że użytkownicy konkurencyjnych produktów poddają funkcjonalność i użyteczność interfejsu szczególnej analizie. Na tym polu Asustor nie zawiedzie zarówno domowych, jak i biznesowych klientów.

Za zarządzanie dyskami sieciowymi Asustor odpowiada aplikacja ADM – Asustor Data Master. Jest intuicyjna w obsłudze, a grafikę dopracowano z dużą dbałością o detale. Przełączanie między funkcjami działa płynnie i szybko. Serwerem Asustor zarządza się z poziomu przeglądarki internetowej. W obrębie jednej zakładki możemy uruchamiać kilka zadań jednocześnie, bowiem oprogramowanie obsługuje wielozadaniowość. Domyślnie ADM ma zainstalowane podstawowe aplikacje, niezbędne do uruchomienia systemu. W zależności od tego, czy serwer będzie wykorzystywany w domu, czy w firmie, użytkownik może łatwo zainstalować dodatkowe, bezpłatne i sprawdzone programy. Do dyspozycji jest oprogramowanie zarządzające bazą danych, multimediami, systemami CMS, programy edukacyjne i programistyczne. Każdy Asustor oferuje pełną wersję aplikacji Boxee – uznanego centrum multimedialnego z pełnym polskim interfejsem i obsługą napisów w filmach. 

Sc1

Serwery NAS Asustor dostarczane są także z aplikacją do zarządzania sieciowymi kamerami przemysłowymi, oferując skuteczne rozwiązanie do monitoringu wideo biura lub domu. Asustor przygotował także aplikacje mobilne, umożliwiające korzystanie ze zgromadzonych danych za pośrednictwem urządzeń z systemami Android oraz iOS. W standardzie użytkownik otrzymuje także ma funkcjonalność prywatnej chmury, która ułatwia dostęp do danych zgromadzonych na serwerze.

Klienci biznesowi z pewnością docenią obsługę wirtualizacji przez serwery Asustor. Urządzenia są certyfikowane i w pełni zgodne z VMware, Citrix oraz Hyper-V. Zależne od potrzeb, połączenia mogą być realizowane za pośrednictwem protokołów NFS oraz iSCSI. Asustor zaimplementował także wszystkie ważniejsze funkcje iSCSI: LUN Mapping, Target Masking, ISO File Mounting, MPIO & MCS Support, Persistent (SCSI-3) Reservations.

Sc5

Wydajna konfiguracja sprzętowa serwerów Asustor efektywnie uzupełnienie możliwości oferowane przez oprogramowanie. Dzięki temu – przykładowo w odniesieniu do multimediów – odtwarzanie materiałów FullHD w dowolnym formacie przebiega wyjątkowo płynnie (dostępny jest także interfejs DLNA oraz UPnP). Każdy dostępny serwer posiada wyjście HDMI, za pośrednictwem którego w łatwy sposób podłączymy urządzenie bezpośrednio do telewizora lub systemu domowej rozrywki. Dostępne obecnie dyski sieciowe Asustor wykorzystują procesor Intel DualCore 2.13GHz, posiadają 1GB pamięci RAM i obsługują dyski SATA II/III. Oprócz HDMI, posiadają złącza USB 3.0 oraz eSATA, a także dwa porty LAN 1GBit.

Za bezpieczeństwo danych przechowywanych na serwerach Asustor dbają m.in. tryby RAID oraz pełna obsługa Apple Time Machine (Apple Mac OSX) oraz Backup Plan (Windows). Dodatkowo, dane można kopiować na inne serwery FTP lub Rsync (oraz odwrotnie). Aplikacja ADM Defender zabezpiecza serwer przed włamaniami, a szyfrowane połączenia SSL oraz klucz AES256-bitów pozwalają na bezpieczną pracę.

Dział Pomocy Technicznej EPA Systemy oferuje użytkownikom serwerów Asustor pełne wsparcie i obsługę gwarancyjną oraz pogwarancyjną. Opcjonalnie, dostępny jest także pakiet dodatkowej ochrony EPA Care Pack, który oprócz szybkiej reakcji na ewentualne problemy oraz stały monitoring pracy urządzeń, zapewnia także pomoc w instalacji, konfiguracji oraz optymalizacji pracy macierzy dyskowych i oprogramowania.

Ceny brutto dysków sieciowych Asustor w sklepie www.epasystemy.pl:

Dwudyskowy Asustor AS-602T – 1 899 zł

Czterodyskowy Asustor AS-604T – 2 679 zł

Sześciodyskowy Asustor AS-606T – 3 419 zł

Ośmiodyskowy Asustor AS-608T – 3 999 zł