NAKIVO jest rozwiązaniem do backupu maszyn wirtualnych działających w środowiskach VMware, Hyper-V oraz Amazon EC2. Podczas konferencji Poland VMUG UserCon w Warszawie mieliśmy okazję zaprezentować NAKIVO zainstalowane na QNAP, a więc atrakcyjne cenowo (i funkcjonalnie!) rozwiązanie backup appliance.

1. Instalacja na QNAP

Większość odwiedzających stanowisko NAKIVO nie zwracała w pierwszej chwili uwagi na to, jak Nakivo jest zainstalowane – wszyscy zakładali, że zainstalowaliśmy je wewnątrz którejś z maszyn wirtualnych.

Dopiero po krótkiej rozmowie, gdy okazywało się, że NAKIVO działa jako natywna aplikacja w QNAP, zainteresowanie rosło. Dlaczego?

NAKIVO nie wymaga dedykowanej platformy sprzętowej lub systemowej do instalacji. Tak naprawdę możemy utworzyć serwer backupu na dowolnej maszynie z systemem Linux lub Windows, ale także zainstalować aplikację na NAS QNAP, które rozwiązanie szczególnie polecamy.

Takie połączenie daje nam sporo możliwości – cały proces backupu, kompresji, deduplikacji obciąża tylko naszego NAS’a, a nie środowisko produkcyjne. A dodatkowo zachowujemy całą funkcjonalność urządzenia – NAKIVO działa na QNAP równolegle z innymi aplikacjami czy usługami.

2. Globalna deduplikacja

Deduplikacja pozwala na ograniczenie wielkości backupu poprzez wykluczanie z backupu bloków, które już w nim istnieją. W ten sposób możemy zminimalizować ilość danych przechowywanych w repozytorium, szczególnie wtedy, gdy backupujemy wiele maszyn wirtualnych o podobnej zawartości (np. utworzonych z jednego template).

NAKIVO Backup & Replication automatycznie wykorzystuje deduplikację podczas tworzenia każdego z backupów w ramach całego repozytorium backupu.

Oznacza to, że niezależnie do tego, czy backupujemy maszyny wirtualne z VMware, Hyper-V czy instancje AWS EC2, deduplikacja pozwoli wykluczyć powtarzające się bloki.

3. Flash VM Boot

Funkcja, która pozwala sprawdzić, czy maszyny zostały poprawnie zbackupowane, ale przede wszystkim daje możliwość Disaster Recovery – maszyna wirtualna może być uruchomiona na wskazanym serwerze ESXi bezpośrednio z backupu, z pominięciem procesu przywracania czy kopiowania plików.

Dzięki temu w ciągu zaledwie kilku minut wcześniej uszkodzony/utracony system może znowu pracować i udostępniać swoje funkcje dla użytkowników. Dodatkowo NAKIVO pozwala na późniejszą migrację takiej maszyny do środowiska produkcyjnego z pominięciem wykonywania dodatkowego backupu.

Uwaga – maszyna wirtualna w trybie Flash VM Boot jest uruchamiana z backupu skompresowanego i zdeduplikowanego, więc na potrzeby tej funkcji nie musimy tworzyć osobnych kopii bezpieczeństwa.

4. Screenshot Verification

Funkcja Flash VM Boot wykorzystywana jest też przez mechanizm Screenshot Verification.

Zwykle backup weryfikowany jest w najprostszy sposób, czyli za pośrednictwem sum kontrolnych. Ma to oczywiście swoje zalety, jednak nie sprawdza jednej istotnej kwestii, czyli działania samego systemu.

Jeśli np. system zostanie uszkodzony w wyniku problemów z systemem plików czy np. szyfrowania przez ransomware, backup może wykonać się poprawnie, sumy kontrolne będą się zgadzały, jednak dane/system będą uszkodzone.

NAKIVO postępuje inaczej. Po wykonaniu backupu maszyna jest uruchamiana we wskazanym środowisku, po czym odczekuje wskazany przez administratora czas (np. 3 minuty) i wykonuje zrzut ekranu w konsoli takiej maszyny.

Taki zrzut jest wysyłany później mailem do Administratora. W ten sposób administrator ma pewność, że w razie problemów, będzie w stanie przywrócić z backupu działający system.

5. Replikacja

Replikacja! Jak sama nazwa oprogramowania wskazuje (NAKIVO Backup&Replication), producent kładzie bardzo duży nacisk na możliwości replikacji danych.

Pierwsza opcja to oczywiście replikacja samego backupu (plików) do zewnętrznych repozytoriów (udział sieciowy off-site, drugi serwer backupu NAKIVO, ale też chmura AMAZON czy MS Azure).

Pozwala to ochronić pliki backupu na wypadek np. awarii storage w lokalizacji głównej.

Druga, znacznie ciekawsza opcja pozwala na zachowanie ciągłości działania. Jest to opcja replikacji maszyn wirtualnych do innych hypervisorów. W ten sposób możemy skonfigurować tworzenie kopii całych maszyn wirtualnych do osobnego środowiska lub do lokalizacji off-site.

Taka replika jest tworzona z pominięciem wykonywania backupy (osobne zadania), dzięki czemu nie wymaga dodatkowej przestrzeni dyskowej i jest wykonywana szybciej.

Replika zapisywana jest w datastore docelowego środowiska, dzięki czemu w razie potrzeby uruchomienia takiej maszyny wirtualnej, może ona działać już docelowo w tym środowisku.

Co ważne, w przypadku potrzeby uruchomienia maszyny, zachowujemy do 30 punktów przywracania, co oznacza, że nawet w przypadku zreplikowana uszkodzonej maszyny, możemy uruchomić jej wcześniejszą wersję.

6. Funkcje dostępne w cenie

NAKIVO ma bardzo prosty sposób licencjonowania, gdzie mamy dwie główne wersje – wersję PRO i wersję ENTERPRISE.

Różnica pomiędzy nimi jest niewielka – integracja z AD, API http czy opcje multi-tenancy. Oznacza to, że wszystkie powyższe opcje są dostępne zawsze w cenie rozwiązania. Nie musimy dokupować licencji na kolejne gigabajty danych czy możliwość granularnego przywracania danych czy zawartości MSQL czy MS Exchange.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *