WD Sentinel DX4000 to scentralizowana współdzielona pamięć masowa, z automatycznym systemem tworzenia kopii zapasowych oraz możliwością podpięcia pod sieć firmową do 25 urządzeń (zarówno PC, jak i Mac). Urządzenie zapewnia także pełną ochronę danych dla każdego sprzętu w lokalnej sieci i działa jak firmowa chmura. Serwer ten nadaje się idealnie dla firm, których personel pracuje w domu lub biurach zewnętrznych. Wszystkie dane biznesowe są bezpieczne w jednym miejscu, a pracownicy zdalni mogą uzyskiwać do nich dostęp z każdego komputera podłączonego do internetu. Ponadto, serwer WD Sentinel codziennie i automatycznie tworzy kopie zapasowe plików znajdujących się na wszystkich komputerach w sieci firmowej. Dla zaoszczędzenia czasu i miejsca na dysku, program wykonuje pełną kopię zapasową tylko za pierwszym razem, a następnie automatycznie tworzy kopie zapasowe wszystkich nowych i zmodyfikowanych plików. W przypadku awarii dysku wbudowany mechanizm przywracania danych wyszukuje pliki i automatycznie przywraca je tam, gdzie się pierwotnie znajdowały.

System z dwoma dyskami jest skonfigurowany w trybie RAID 1, zapewniającym dodatkową ochronę danych a w zestawie z trzema lub czterema-  tryb RAID 5 zapewnia zarówno dodatkową ochronę danych, jak i podwyższoną wydajność. Urządzenie jest fabrycznie skonfigurowane w trybie Adaptive Fault Tolerance, który w przypadku awarii jednego z portów Ethernet włącza drugi port dla zapewnienia ciągłości połączenia sieciowego;

Dwa porty Gigabit Ethernet zapewniają szybkość odczytu danych z serwera WD Sentinel DX4000 na poziomie do 85 MB/s za pośrednictwem interfejsu Gigabit Ethernet. To trzykrotnie szybciej niż większość dostępnych obecnie na rynku dysków sieciowych w tej klasie. Dla pełnej elastyczności urządzenie jest także wyposażone w 2 porty SuperSpeed USB 3.0, zapewniające transfer danych z szybkością do 5 Gb/s. Do portów tych można podłączyć dodatkowe nośniki pamięci masowej.

Serwer WD Sentinel jest kompatybilne z wieloma różnymi systemami, m.in.  z Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Mac OS X Leopard i Mac OS Snow Leopard. Obsługa najczęściej używanych protokołów sieciowego systemu plików zapewnia zgodność z wieloma platformami i umożliwia udostępnianie plików w systemach operacyjnych Windows, Mac oraz Unix/Linux.
Najnowszy dwurdzeniowy procesor Intel Atom sprawia, że serwer WD Sentinel DX4000 z łatwością obsłuży typowe obciążenie związane z magazynowaniem plików w małej firmie. Urządzenie używa sprawdzonego systemu operacyjnego Microsoft Windows Storage Server 2008 R2 Essentials. Ten ekonomiczny, niezawodny i skalowalny system spełnia wszelkie potrzeby małych firm związane z szybkim i sprawnym porządkowaniem plików i zabezpieczeniem newralgicznych danych biznesowych, a jednocześnie oferuje znane większości użytkowników środowisko Windows.

Serwer na razie dostępny jest w 2 pojemnościach: 4 oraz 8 TB, w cenach odpowiednio 3,5 tys zł oraz 5,5 tys zł. Na dyski obowiązują 3 lata gwarancji producenta.

Źródło: http://www.pcworld.pl/news/382799/WD.Sentinel.DX4000.nowy.serwer.dla.malych.firm.od.Western.Digital.html