Thecus N5550 – profesjonalny NAS

Thecus N5550 to największy i najszybszy NAS spośród tych, które dotąd mieliśmy w testach. Naszym zdaniem zasługuje on w pełni na miano profesjonalnego. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla wielu użytkowników zawodowo zajmujących się serwerami „profesjonalny” będzie dopiero rackowy, samodzielnie postawiony serwer dyskowy z własnoręcznie zainstalowanym systemem operacyjnym, a nie jakiś mały komputerek obsługiwany głównie przez WWW. Niemniej słowo NAS przypisywane jest raczej nie takim samodzielnie tworzonym serwerom, ale gotowym urządzeniom, których obsługa nie wymaga ręcznego edytowania plików konfiguracyjnych. A Thecus N5550 wśród NAS-ów należy do najlepszych i najbardziej zaawansowanych.

Co więcej, urządzenie to kierowane jest raczej do firm niż do użytkowników domowych. I to firm niemałych, bo producent, który dzieli swoje NAS-y na kategorie: Soho/Home, SMB i Enterprise, model N5550 zalicza do tej ostatniej. A trzeba mieć na uwadze to, że w polskich warunkach klienci określani za granicą mianem SMB to już całkiem duże przedsiębiorstwa. Naszym zdaniem testowane urządzenie świetnie sprawdzi się w bardzo wielu firmach, które potrzebują wydajnego NAS-a i mają ograniczoną kadrę administratorów.

Czy Thecus N5550 jest dobrym wyborem do domu? Naszym zdaniem – nie, ale nie dlatego, że nie spełnia jakichś wymagań, tylko dlatego, że trudno wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś, kto nie prowadzi firmy, potrzebowałby w swoim mieszkaniu takiego dużego NAS-a. Ponadto sprzęt jest nieco głośny i lubi wydawać dźwięki informujące o swoim stanie. Pobiera też sporo – jak na domowe uwarunkowania – energii: 24 W w trybie spoczynku, bez żadnych dysków, co daje koszt rzędu 110 zł rocznie. Sam również niemało kosztuje, bo ok. 2300 zł, ale trzeba przyznać, że jeszcze kilka lat temu sprzęt tej klasy był wyraźnie droższy.

Zalety

  • 5 zatok na dyski
  • złącze eSATA
  • złącze USB 3.0
  • wyjście HDMI
  • wbudowany wyświetlacz LCD i przyciski sterujące
  • możliwość instalacji dodatkowych modułów
  • możliwość zestawiania podwójnego połączenia gigabitowego
  • dodatkowe oprogramowanie antywirusowe i do tworzenia kopii zapasowych
  • dosyć wygodny interfejs użytkownika przez WWW
  • możliwość korzystania z aplikacji z iOS lub Androida

Źródło: http://pclab.pl/art51182-5.html

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

QNAP prezentuje QTS 5.2 Beta zwiększający bezpieczeństwo systemu i danych

Tajwan, Tajpej, kwietnia 29, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) zaprezentowała dzisiaj QTS 5.2 w wersji beta,…

2 dni ago

QNAP Security Center aktywnie monitoruje twoje dane

Tajwan, Tajpej, kwietnia 30, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) udostępniła dzisiaj Security Center z nową funkcją…

2 dni ago

Nowości backup & storage W17 2024

Zapraszamy do zestawienia nowości ze świata backup i storage: https://blocksandfiles.com/2024/04/23/quantum-introduces-all-flash-dxi-deduping-backup-target-appliances/ INFO: Quantum wprowadza rozwiązania deduplikacji…

1 tydzień ago

Nowości backup & storage W16 2024

Zapraszamy do kolejnego zestawienia nowości ze świata backup i storage: https://blocksandfiles.com/2024/04/14/expanding-tape-archive-qstar-technologies/ INFO: QStar Technologies wprowadza…

2 tygodnie ago

Qsirch 5.4.0 Beta rewolucjonizuje wyszukiwanie przez wykorzystanie sztucznej inteligencji

Tajpej, Tajwan, kwietnia 18, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…

2 tygodnie ago

Nowości backup & storage W15 2024

Zapraszamy do kolejnego zestawienia nowości ze świata backup i storage: https://www.servethehome.com/yulinca-2g06110gs-5-port-2-5gbe-1-port-10g-switch-review/ INFO: Test przełącznika YuLinca…

3 tygodnie ago