DS411 od Synology to urządzenie, za rozsądną cenę, oferuje dobrą wydajność i jak przystało na dzieło tego tajwańskiego producenta, bardzo rozbudowaną funkcjonalność. Podobnie jak inne „czterysetki” DS411 pozwala na montaż czterech dysków twardych. W tym przypadku mogą być to zarówno modele 2,5- jak i 3,5-calowe. Każdy z nich może mieć pojemność nawet 3 TB. Zarówno w przypadku wykorzystania w domu, jak i niewielkiej firmie będzie to pojemność wystarczająca. Oprogramowanie serwera pozwala także na obsługę nośników pojemniejszych, a lista przetestowanych, kompatybilnych urządzeń ciągle rośnie.

Nowy DS411 to prawie ideał – oferuje wydajność zbliżoną do Synology DS211+, pozwala na montaż czterech dysków i jest wyraźnie cichszy niż DS411+ II.


Tak jak w przypadku testowanego niedawno DS411slim, możliwe jest utworzenie różnych poziomów RAID – poczynając od 0 i 1, przez 5, 5+Spare, 6 aż po 10. Daje to użytkownikowi dużą dowolność jeśli idzie o kompromis pomiędzy jak największą przestrzenią dyskową a bezpieczeństwem danych. Jako, że sprzęt wyposażono w dwa porty USB i jeden eSATA, wbudowaną pamięć masową można powiększać o napędy zewnętrzne. Nie ma niestety możliwości stworzenia macierzy z dyskiem zewnętrznym. Można natomiast migrować do innego poziomu RAID bez potrzeby przerywania pracy i przy ciągłym dostępie do danych. Od wersji oprogramowania oznaczonego numerem 3.2 ten i wszystkie inne modele tego producenta mają możliwość zamontowania obrazu ISO jako folderu udostępnionego. Taka funkcjonalność jest już od dłuższego czasu znana użytkownikom urządzeń marki QNAP, tym bardziej cieszy fakt, że została ona zaimplementowana również w sprzęcie Synology

DS411 wyposażono w procesor taktowany zegarem 1,6 GHz oraz 512 MB pamięci RAM. Jest to więc konfiguracja taka jak w DS211+. Nic dziwnego zatem, że również wydajność obydwu serwerów jest niemal identyczna. Transfer dużych plików w obie strony utrzymuje się na poziomie około 48 MB/s. Nieco gorzej – odpowiednio 31 dla zapisu i 23 MB/s dla odczytu – przedstawia się wydajność dla FTP. Choć DS411 to urządzenie czterodyskowe, to pracuje ciszej od wspomnianego modelu DS211+, a także od testowanego wcześniej DS411+ II.

Synology produkuje sprzęt, który mimo bardzo dużej funkcjonalności zachowuje rozsądną cenę. Podobnie jest i w tym przypadku. Porównywalny, jeśli idzie o wydajność, czterodyskowy QNAP TS-419P+ jest kilkaset złotych droższy a dostępny w podobnej cenie TS-412 – nieco wolniejszy.

Źródło: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/synology-ds411-2#ixzz1a7ZIs1A4