Synology, producent znany z szerokiej gamy rozwiązań NAS, skierowanych zarówno do użytkowników domowych jak i firm, dostarczył do naszej redakcji swoje najnowsze wolnostojące pięciodyskowe dziecko – serwer NAS Synology DS1512+. Urządzenie dotarło do nas jeszcze przed światową premierą. Dzięki temu jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie mogliśmy zapoznać się z możliwościami oferowanymi przez Synology DS1512+. NAS Synology DiskStation DS1512+ kierowany jest do małych i średnich firm. Dzięki możliwości podłączenia dwóch modułów Synology DX510 oferuje skalowalność aż do 15 dysków. Urządzenie napędzane jest przez procesor Dual Core Intel Atom D2700 2,13GHz i 1 GB pamięci (DDR3). Serwer NAS wyposażony w 5 zatok na dyski 3.5″/2.2″ oferuje wsparcie dla dysków HDD jak i napędów SSD (Solid State Drive). DS1512+ uzyskał certyfikację gwarantującą wsparcie dla najpopularniejszych platform do wirtualizacji (VMware, Citrix i Hyper-V) i może posłużyć za repozytorium obrazów i danych. Ważnym elementem serwerów NAS jest oprogramowanie systemowe. Synology DiskStation DS1512+ jak i inne modele tego producenta pracuje pod kontrolą Synology Disk Station Manager (DSM), systemu bazującego na linuksie.

Jeśli zdecydujesz się na zakup Synology DiskStation DS1512+, otrzymasz wszystko co potrzebne w firmie sektora SMB (nie tylko) do bezpiecznego przechowywania danych (ale) i usprawnienia procesów biznesowych zależnych od infrastruktury informatycznej.

Duża liczba portów (LAN/USB/eSATA) zaspokoi apatyty większości administratorów małych i średnich firm. Duża liczba pakietów rozszerzających możliwości serwera stanowi wartość dodaną, którą doceni wielu użytkowników. DS1512+ wraz z DS1512+ może pomieścić do 60 TB danych, a podstawowe funkcje jako magazynu współdzielącego dane i kopie zapasowe danych użytkowników czy repozytorium obrazów na potrzeby wirtualizacji można w łatwy sposób rozszerzyć o bardziej wyszukane funkcje jak np. Hot Spot.

DS1512+ wspiera bardzo dużą liczbę urządzeń zewnętrznych, lista kompatybilnych dysków, bezprzewodowych kart sieciowych czy kamer do monitoringu wideo jest na prawdę imponująca.

Warto również zwrócić uwagę na dbałość producenta o rozwój systemu operacyjnego. System DSM jest nieustannie rozwijany, a co istotne nowe jego wersje są optymalizowane nie tylko pod kątem najnowszych urządzeń ale również tych, które zostały wycofane ze sprzedaży. W związku z tym, że nic nie wskazuje na to by polityka producenta w tej kwestii miała się zmienić, to dziś kupione urządzenie doczeka się pewno nie jednej aktualizacji a tym samym jeszcze większej ilości dostępnych funkcji.
W tym miejscu warto również wyróżnić zestaw bezpłatnych aplikacji dla urządzeń mobilnych pracujących pod kątem systemów Android i iOS.

Solidna konstrukcja, wysoka wydajność, duża skalowalność i łatwe w zarządzaniu – z bogatym portfolio dodatkowych usług – oprogramowanie Disk Station Manager (DSM) 4.0 sprawiły, że bez żadnych wątpliwości DS1512+ otrzymuje naszą rekomendację.

PLUSY
+ Oprogramowanie DiskStation Manager
+ Polska wersja oprogramowania
+ Wysoka wydajność
+ Wsparcie dla wirtualizacji
+ Dobry system pomocy
+ Łatwy dostęp do dysków twardych
+ Możliwość rozszerzenia pamięci RAM
+ 6 portów USB (4×2.0 i 2×3.0)
+ Dwa porty eSATA do podłączenia DX510
+ Możliwość podłączenia karty WiFi
+ Funkcja Hot Spotu
+ Cloud Station
+ Aplikacje mobilne dla systemów Android i iOS
+ Obszerna lista kompatybilnych urządzeń
+ 36 miesięcy gwarancji

MINUSY
Brak

Pełna recenzja: http://virtual-it.pl/testy-i-recenzje/20-testy-i-recenzje/2877-test-synology-diskstation-ds1512.html?start=9