QNAP znany jest z solidności wykonania swoich produktów. Nie inaczej jest w przypadku modelu TS-412, który trafił do naszego laboratorium. Jest to młodszy brat testowanego kilka tygodni wcześniej TS-419P+. Oba urządzenia są do siebie łudząco podobne, jest między nimi jednak kilka różnic.

TS-412 może pomieścić cztery dyski 3,5 lub 2,5 cala o pojemności 3 TB każdy. Dzięki nowemu oprogramowaniu możliwa będzie współpraca także z większymi nośnikami które pojawią się na rynku. Obsługa wielu poziomów RAID i funkcja migracji w trybie online dają możliwość niemal dowolnego rozszerzania pojemności. Jeśli wbudowana pamięć okaże się niewystarczająca do dyspozycji pozostają dwa porty eSATA i cztery USB, które mogą posłużyć do podłączenia kolejnych dysków.Poprzez USB urządzenie może współpracować także z drukarkami i zasilaczami UPS. Dwa wbudowane porty LAN umożliwiają pracę w dwóch sieciach jednocześnie lub poprzez mechanizmy fail-over i load-balancing w jednej z odpowiednio zabezpieczeniem przed awarią portu lub jeśli przełącznik sieciowy obsługuje taką funkcję, dzieleniem obciążenia. Inaczej niż w TS-419P+, w tym modelu nie znajdziemy wyświetlacza LCD. Również zainstalowany procesor jest nieco słabszy (1,2 GHz). O połowę mniejsza jest też ilość pamięci RAM.

Pod względem funkcjonalności, TS-412 nie ustępuje modelowi wyższemu, zabrakło w nim jedynie funkcji Wake on LAN. Dane można udostępniać przez SMB i FTP, dla multimediów przewidziano serwer UPnP oraz iTunes. Dodatkowo do obsługi biblioteki zdjęć oraz muzyki zaimplementowano odpowiednie aplikacje w interfejsie webowym. Zainstalowane podzespoły mają jednak wpływ na wydajność pracy. Testowany model jest nieco wolniejszy od wspomnianego wcześniej. Różnica dwóch sekund przy zapisie siedmiusetmegabajtowego pliku do sieci nie powinna mieć dużego znaczenia. Przy odczycie wynosi ona nieco ponad sekundę. Zauważalnie niższy jest natomiast poziom generowanego hałasu, choć i TS-419P+ nie był pod tym względem zbyt uciążliwy. Nieznacznie niższy jest też pobór energii.

QNAP TS-412 można śmiało polecić osobom, którym nie przeszkadza brak LCD i WoL. Jest to naprawdę bardzo funkcjonalny i relatywnie przystępny cenowo czterodyskowy NAS. Dzięki nowemu oprogramowaniu daje on niemal nieograniczone możliwości rozszerzania pamięci (w miarę jak pojawiać się będą pojemniejsze dyski) i pozwala na backup najistotniejszych danych w chmurze.

TS-412 to tańsza i nieco uboższa wersja najmocniejszego serwera QNAP dla SOHO i SMB – TS-419P+. Choć ma słabszy procesor i o połowę mniej pamięci RAM to jeśli idzie o transfery radzi sobie bardzo dobrze.

Źródło: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/qnap-ts-412