Firma Synology to młoda (założona w 2000 roku) spółka specjalizująca się w produkcji urządzeń pamięci masowej (NAS – Network Attached Storage). Firma dostarcza rozwiązania i usługi sprawdzające się zarówno w firmach, jak i w domach.

Na początku października ubiegłego roku Synology do swojej oferty wprowadziła USB Station 2 – serwer NAS przeznaczony głównie dla użytkowników domowych i do nie skomplikowanych zastosowań biznesowych.

Synology USB Station 2 jest to urządzenie, które umożliwia nam udostępnianie zawartości nośników danych, podłączanych (jeszcze) za pomocą USB 2.0. Możemy dzięki niemu stworzyć również centrum multimedialne oraz serwer druku (również skanowania i faksu). Dyski USB udostępniane są w trybie Plug-and-Play. Dużym plusem jest certyfikat DLNA, dzięki któremu jesteśmy pewni, że urządzenie będzie współpracować z innymi multimedialnymi zasobami naszej sieci domowej. Dzięki temu urządzeniu możemy również ściągać pliki z różnych serwisów przy wyłączonym komputerze.

USB Station 2 jest to urządzenie przydatne w domu i małych firmach. Jego cena nie jest niska w stosunku do możliwości, w dniu publikacji tekstu 359 zł. Urządzenie posiada sporo funkcji, które najważniejsze powyżej wymieniłem.

Dużym plusem tego urządzenia jest certyfikat DLNA, który umożliwia nam komunikację z urządzeniami posiadające ten certyfikat . Jego rozmiary są nie wielkie, więc na pewno znajdziemy dla niego odpowiednie miejsce.

Minusem jest nieprzemyślane umieszczenie przycisku „Disconnect USB Disk”, gdyż jest duże prawdopodobieństwo przypadkowego przyciśnięcia go. Kolejnym jest niewielka odległość między portami USB, co może utrudnić podłączenia dwóch urządzeń.

Z pewnością USB Station 2 sprawdzi się jako centrum rozrywki w domu. Jeżeli chodzi zaś o małe firmy to wg mnie lepszym wyborem będzie standardowy NAS z wewnętrznym dyskiem.

Plusy:
certyfikat DLNA
małe rozmiary
bezgłośna praca
duża funkcjonalność
małe zużycie prądu

Na podstawie:  http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/Synology_USB_Station_2_domowe_centrum_rozrywki_.-3706.html