7 czerwca 2023 r. — Firma Synology ogłosiła dziś wprowadzenie na rynek BeeDrive, kompaktowego centrum danych, które jednocześnie tworzy kopie plików osobistych i zdjęć z komputera, telefonu i tabletu. Podczas konfiguracji trwającej krócej niż trzy minuty każdy użytkownik komputera może zacząć chronić swoje pliki za pomocą BeeDrive z dużą prędkością lokalnego transferu, zapewniając jednocześnie pełną prywatność danych i własność.

   Każdy z nas generuje dziś bezprecedensową ilość danych na różnych urządzeniach osobistych. Przede wszystkim lepsze aparaty fotograficzne i nowe formaty zdjęć lub wideo szybciej niż kiedykolwiek pochłaniają przestrzeń dyskową naszego telefonu lub chmury — powiedział David Hu, menedżer produktu w Synology Inc.

Szybkość przesyłania do Internetu nigdy nie dorównywała gwałtownemu wzrostowi osobistych danych, przez co przechowywanie wszystkich naszych plików w chmurze staje się coraz wolniejsze i bardziej kosztowne. Zwłaszcza jeśli chcemy po prostu utworzyć kopię zapasową lub zarchiwizować stare pliki w innym miejscu lub przesyłać pliki między naszymi urządzeniami osobistymi — powiedział Hu. Dlatego chcemy zaoferować lokalną, prywatną alternatywę.

Mamy nadzieję, że dzięki BeeDrive wiedza firmy Synology w zakresie technologii tworzenia kopii zapasowych dotrze do większej grupy użytkowników, z których wielu doskonale zna się na komputerach, ale nie ma wystarczająco dużo czasu lub wiedzy na temat sieci, aby całodobowo hostować serwer wyłącznie w celu tworzenia kopii zapasowych — dodał Hu. — BeeDrive to bezproblemowa opcja także dla rodzin i znajomych obecnych użytkowników Synology.

Lokalna kopia zapasowa komputerów i urządzeń mobilnych pozwala skrócić czas tworzenia kopii zapasowych i obniżyć długoterminowe koszty

Po podłączeniu do komputera, użytkownicy mogą wybrać foldery, które chcą chronić. BeeDrive automatycznie tworzy kopie zapasowe wszystkich zmian w tych folderach w czasie rzeczywistym, zapewniając lepszy cel punktu odzyskiwania (RPO) niż zaplanowane cogodzinne kopie zapasowe. Pliki kopii zapasowych są przechowywane na BeeDrive w tym samym formacie, co na komputerze. W przypadku awarii komputera użytkownicy mogą po prostu podłączyć BeeDrive do innego komputera i od razu uzyskać dostęp do swoich plików, bez konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania i przechodzenia przez czasochłonny proces odzyskiwania.

BeeDrive tworzy również kopie zdjęć i filmów z urządzeń z systemem iOS i Android przez Wi-Fi, dzięki czemu chroni jednocześnie telefony i tablety. Wystarczy że komputer i urządzenia mobilne podłączone do BeeDrive będą w tej samej sieci i zeskanujesz kod QR, a BeeDrive rozpocznie tworzenie kopii zapasowej, aby zwolnić miejsce w telefonie.

Ponieważ BeeDrive nie dotyczą ograniczenia przepustowości nałożone przez dostawców usług internetowych lub chmurowych, może być 11 razy szybszy niż tworzenie kopii zapasowych dużych plików w chmurze z komputera PC i sześć razy szybszy niż tworzenie kopii zapasowych z urządzeń mobilnych.1

BeeDrop i synchronizacja dwukierunkowa zwiększają produktywność podczas wymiany plików między urządzeniami

W przypadku pracowników terenowych lub innych profesjonalistów, którzy robią dużo zdjęć telefonem, a następnie korzystają z nich na komputerze po powrocie do biura funkcja BeeDrop pozwala na bezprzewodowe przesyłanie zawartości wygenerowanych na urządzeniach mobilnych z systemem iOS i Android do BeeDrive. Pliki są natychmiast dostępne na komputerze — bez konieczności przesyłania i pobierania z chmury.

Podczas przenoszenia stanowiska pracy z komputera służbowego na domowy, BeeDrive może pomóc w synchronizacji plików na poszczególnych komputerach natychmiast po podłączeniu, zapewniając, że wszystkie pliki na komputerze, na którym pracujesz, będą zawsze aktualne i zachowując drugą kopię na BeeDrive.

— Zebranie plików wygenerowanych ze wszystkich naszych urządzeń osobistych jest tylko pierwszym krokiem — powiedział Hu. W przyszłości mamy nadzieję wykorzystać dużą moc obliczeniową komputerów, aby pomóc użytkownikom zyskać więcej wartości z samych danych, na przykład poprzez automatyczną kategoryzację. Naszym celem jest zawsze dostarczanie użytkownikom Synology nowoczesnych technologii bez kompromisu dla prywatności i własności danych.

Urządzenie BeeDrive będzie dostępne w pojemności 1 TB i 2 TB już od połowy czerwca dla systemów Windows, iOS i Android u partnerów i sprzedawców Synology na całym świecie. Planowane jest także wsparcie dla systemu macOS. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę https://bee.synology.com.

  1. Na szybkość transferu danych mogą wpływać różne czynniki, takie jak typy i rozmiary plików, urządzenia hosta, prędkości sieci Wi-Fi, dostawcy usług w chmurze i inne warunki użytkowania.​Testy są przeprowadzane z prędkością przesyłania danych 100 Mb/s podczas tworzenia kopii zapasowych w usługach w chmurze.