No i stało się… Po niedawnym zakupie cyfrowej kamery stanąłem przed problemem rosnącej ilości plików i… brakiem miejsca na dysku w komputerze. Co więcej, możliwość utraty nagrań w wyniku niespodziewanej awarii dysku potęgowała strach i skazywała mnie na konieczność szybkiej archiwizacji danych. I bezpiecznej, gdyż… cóż… wiadomo… żal byłoby stracić zmontowane już filmy. Chciałem też zachować surówki… na lepsze czasy i możliwość skorzystania z nowszych programów do montażu. Jaki miałem wybór? Płyty DVD-R odpadły od razu, mnożenie dysków w komputerze też nie wchodziło w grę, zewnętrznych dysków USB też nie chciałem – zawsze też może paść, a kopiowanie na dwa tego typu urządzenia „dla pewności” może być dowodem paranoi. Mimo, iż bardzo zależało mi na bezpieczeństwie, do takowej było mi jeszcze daleko. Wybór padł więc na dysk sieciowy, czyli NAS. I jestem bardzo zadowolony! Do tego stopnia, że postanowiłem się podzielić moim doświadczeniami z tego typu urządzeniem, przekonując sceptyków i pozdrawiając za razem miłośników sieciowych pamięci masowych. A może komuś przyda się swego rodzaju krótka instrukcja?

Wybór padł na dysk sieciowy Synology DS211 – urządzenie dwudyskowe, przez producenta kierowane do zaawansowanych użytkowników domowych i małych firm. Dla mnie idealne, z uwagi na:

– możliwość wykorzystania wspomnianych dwóch dysków i skorzystania z trybu RAID typu mirror (do dyspozycji mam pojemność jednego dysku, ale te same dane zapisują się na jednym i drugim, dzięki czemu przy awarii jednego z dysków, dane na drugim będą bezpieczne i możliwe do odtworzenia).

– dość dobrą wydajność DS211, szczególnie przydatną w szybkim dostępie i odczycie plików wideo (u mnie format mts).

– obecnością portu USB z przodu urządzenia – łatwe przegrywanie danych bezpośrednio z kamery na dysk sieciowy – po podłączeniu wystarczy wcisnąć przycisk i rozpocznie się kopiowanie nagranych plików z karty kamery.

– estetyczny i… modny ostatnio biały kolor tego serwerka- fajnie wygląda na biurku, nie jest duży i nie hałasuje zbyt intensywnie (na pewno jest cichszy niż niejeden stacjonarny komputer).

– świetne oprogramowanie do zarządzania tym dyskiem sieciowym – DSM. Przeczytałem sporo recenzji na jego temat i większość chwaliła jego funkcje i łatwą obsługę. Nie da się ukryć, to mnie też skusiło, choć w sumie bardziej zależało mi na komforcie przechowywania plików, bezpieczeństwie danych, niż korzystania z galerii, blogów, udostępniania nagrań przez interent itp. spraw. Na pewno miło zaskoczyła mnie przeglądarka plików, która ułatwia zarządzanie plikami – przenoszenie, kopiowanie. Nawet z i na dysk lokalny w komputerze. Wszystko z poziomu przeglądarki internetowej.

– możliwości wykorzystania funkcji DLNA w urządzeniu – odtwarzania mediów na telewizorze podłączonym do sieci. W moim przypadku – filmy HD z rozszerzeniem mts – musiałem jednak skorzystać z dodatkowego odtwarzacza WD, podłączonego do sieci, biorącego filmy mts z serwera Synology, i wyświetlającego je dopiero na telewizorze. Mój Panasonic z funkcją DLNA nie radził sobie sam z plikami mts.

O ile codzienne obcowanie z serwerem DS211 ogranicza się do roboczego wykorzystywania jego możliwości, czyli kopiowania, pobierania, archiwizowania plików, z pełnym poczuciem bezpieczeństwa własnych danych, to dla wielu ciekawy może być proces początkowy, instalacji i wstępnej konfiguracji.

PODSUMOWANIE
Synology DS211 używam już od prawie 2 tygodni – do moich celów nadaje się świetnie. Pliki wideo HD (format mts) odtwarzają się na komputerze bardzo płynnie. Delektuję się pojemnością dysków i bezpieczeństwem moich danych. Tak sobie pomyślałem, że między dyskiem sieciowym a znanym z samochodów radiem CB występuje spore podobieństwo. Ci, co mają te urządzenia, twierdzą, że powinny być fabrycznym wyposażeniem, Ci co nie mają – traktują z przymrużeniem oka. W rzeczywistości, użytkowników jednych i drugich urządzeń przybywa. Znaczy to, że są przydatne i dobrze spełniają swoją rolę. Zamiast znanego z eteru pozdrowienia „szerokości”, wszystkim, którzy zaczynają swoją przygodę z dyskiem sieciowym Synology, powiem „pojemności” Wesoły

MOJA OCENA: 9/10 !

Źródło: http://forum.pcformat.pl/Synology-DS211-serwer-NAS-instalacja-i-pliki-wideo-HD-t