Serwer NAS z serii DS211, tym razem oznaczony plusem, to najmocniejszy jej przedstawiciel. Jako jedyny z oferowanych przez producenta urządzeń posiada wbudowany czytnik kart SD. Jako jeden z niewielu obsługuje też funkcję hot-swap, czyli możliwość wymiany dysków bez wyłączania urządzenia. Jeśli przed awarią dyski pracowały w konfiguracji RAID 1, to po wymianie jednego z nich na nowy, macierz zostanie odbudowana automatycznie.Od poprzednika odróżnia go choćby zastosowanie mocniejszego procesora (1,6 GHz), oraz większa ilość pamięci RAM (512 MB). DS211+ obsługuje dwa dyski 3,5- lub 2,5-calowe o pojemności do 3 TB każdy, przy czym do montażu tych mniejszych nie potrzeba dodatkowych adapterów. Na tylnej ściance umieszczono port eSATA i dwa porty USB, do których można podłączyć dodatkowe dyski, drukarki lub zasilacz UPS. Zaimplementowano również obsługę kart WiFi. Z przodu, prócz USB, znalazł się czytnik kart SD. Umiejscowiony poniżej przycisk „Copy” odnosi się do obydwu wymienionych złączy. Nie tylko można zatem kopiować pliki z pendrive’a ale również bezpośrednio z wyciągniętej z aparatu cyfrowego karty pamięci. Choć bardzo proste, może to być znaczące usprawnienie dla fotografów i fotoamatorów.

Maksymalna liczba kont użytkowników wynosi 2048. Zarówno do użytku w domu jak i całkiem sporej firmie jest to wartość wystarczająca. Liczba jednoczesnych połączeń ograniczona do 256 w większości przypadków również nie zostanie przekroczona. Obsługa dwunastu kamer jednocześnie pozwala natomiast na stworzenie już dość rozbudowanego centrum monitoringu. Trzeba bowiem przypomnieć, że nie jest to przecież główna funkcjonalność opisywanego urządzenia.

Biorąc pod uwagę wydajność, DS211+ wypada zauważalnie lepiej niż DS211j, zwłaszcza jeśli rozpatrujemy transfery poprzez FTP. Dla SMB różnica jest mniejsza, ale również wyraźna. Warto dodać, że wyższy model pracuje nieznacznie ciszej niż poprzednik. Osiągnięto to między innymi dzięki gumowym podkładkom dystansowym w mocowaniach dysków. Niestety wyższa wydajność jest okupiona większym o około 3 W poborem energii podczas dostępu do danych.

Podsumowując, jeśli potrzebujemy wydajnego, estetycznego serwera NAS z obsługą hot-swap, to DS211+ będzie strzałem w dziesiątkę. Oferuje bowiem dobre transfery, łatwy dostęp do dysków i atrakcyjną cenę. Koszt urządzenia bez dysków to około 1400 zł. Jeśli jednak nie potrzebujemy dużej liczby użytkowników i poradzimy sobie bez czytnika SD, to warto wybrać tańszy DS211j.

Zobacz więcej: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/synology-ds211#ixzz1IaB7z0g7