Urządzenia Network Attached Storage (NAS) sprzedają się dobrze. Choć wiele droższych, skomplikowanych urządzeń nabywa sektor korporacyjny, głównym odbiorcą będą małe firmy oraz klienci indywidualni.

Dostawcy rozwiązań zgodnie twierdzą, że wzrost sprzedaży jest widoczny, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. W 2010 r. ilościowa sprzedaż NAS w tej grupie odbiorców wzrosła, według In-Stat, o 46,5 proc. Do firm trafia ponad 80 proc. storage typu NAS, 20 proc. do klientów indywidualnych.. Rynek pamięci NAS dla MŚP będzie w najbliższych czterech latach rósł najszybciej. Według badania In-Stat, już 57,3 proc. małych i średnich firm ma pamięci masowe NAS. Są to firmy zatrudniające zazwyczaj więcej niż 50 pracowników. W większości firm serwery NAS działają zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, czyli są magazynem danych dostępnym w sieci komputerowej. Klienci indywidualni traktują NAS bardziej jako przeglądarkę zdjęć czy też urządzenia do streamingu plików w jakości HD.

NAS nasz wielofunkcyjny

Jeszcze kilka lat temu NAS-y dla mniejszych przedsiębiorstw były urządzeniami prostymi, dziś są dużo bardziej skomplikowane i mają szereg różnorodnych funkcji. Pozwala to na dobre dostosowanie oferty do potrzeb. Klient, który kupuje NAS, tak naprawdę kupuje kilka urządzeń.

„W małych, kilku- czy kilkunastoosobowych firmach, jak również w sektorze SOHO, które nie mają rozbudowanej struktury sieciowej i dedykowanego działu IT, NAS-y z powodzeniem mogą zastępować najprostsze funkcjonalności dysku zewnętrznego czy firewalla. Z kolei dostępne funkcje serwera www mogą nawet zastąpić hosting” – mówi Bartosz Kiziukiewicz, system engineer w D-Link Polska.

Kopia zapasowa na NAS

Jednym z głównych zastosowań urządzeń typu NAS w firmach są funkcje kopii zapasowej. Na NAS-ach często są też instalowane serwery Samba – dzięki temu urządzenia służą, jako lokalny magazyn plików, do których wszyscy w firmie mają dostęp.

„Niewątpliwie najbardziej przydatna funkcja NAS to usługa typu Samba. Często towarzyszą jej inne usługi, np. serwery wydruku, dzięki czemu NAS-y umożliwiają korzystanie z drukarek w sieci” – dodaje Bartosz Kiziukiewicz.

FTP, P2P, backup, magazyn multimediów…

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom NAS, sektor MŚP może dziś korzystać z funkcji, w które do niedawna wyposażone były tylko urządzenia dla dużych korporacji. System pamięci sieciowej sprawdzi się, bowiem jako wydajny serwer FTP, biblioteka multimediów, z której można odtwarzać pliki bezpośrednio na sprzęcie audio-wideo, a także np. klient P2P, który zarządza pobieraniem plików z Internetu. Klient indywidualny ma inne potrzeby.

„Większość oferowanych przez nas pamięci masowych to urządzenia mające wiele funkcjonalności multimedialnych do zastosowania w tzw. cyfrowym domu: serwer DLNA, wygodną przeglądarkę zdjęć czy też streaming plików w jakości HD. NAS-y mają również takie funkcje, jak backup danych, serwer FTP czy www, które znajdą zastosowanie również w małych i średnich firmach” – mówi Norbert Ogłoziński, partneraccount manager, ZyXEL Communications.

  • Na przykład, nowe urządzenie w ofercie ZyXEL, model NSA320, dedykowane użytkownikom domowym, wyposażone jest w technologie do udostępniania multimediów, działa jako serwer iTunes, Squeeze Center, serwer FTP czy TorrentDownloader.
  • Zaawansowane urządzenia mają ponadto funkcje dodatkowe, takie jak wirtualizacja, deduplikacja, replikacja czy możliwość wykonywania kopii migawkowych.
  • Grupy klientów indywidualnych oraz biznesowych nabywających pamięci sieciowe to, jeśli chodzi o koszt sprzętu i jego konfigurację, dwa niezależne segmenty. W pierwszym, domowym, dominują najtańsze rozwiązania jedno- i dwudyskowe w cenie do 500 zł. Dla firm standardem są urządzenia czterodyskowe i większe.

To co jest istotne dla sektora MŚP i domowego klienta, produkty są zazwyczaj fabrycznie gotowe do natychmiastowego użycia, mają zainstalowany system operacyjny oraz dyski. Wymagają jedynie podłączenia do sieci oraz prostej instalacji. Równie łatwo możemy dodawać następne urządzenie do sieci, bez konieczności dokonywania skomplikowanych zmian w infrastrukturze. To ważne w przypadku przedsiębiorstw z sektora małych firm, bowiem często nie mają one wydzielonego działu IT.

„W przypadku klientów indywidualnych najczęściej sprzedawane są konfiguracje bezdyskowe z możliwością instalacji do dwóch dysków twardych. Jeżeli chodzi o klientów biznesowych, najczęściej wybierane są rozwiązania 4-dyskowe, również w obudowach rack. Warto jednak zaznaczyć, że firmy coraz chętniej sięgają po rozwiązania 6- oraz 12-dyskowe” – mówi Robert Kulasiński, VAR account manager wNetgear.

Czy chmura jest groźna dla NAS

Usługi w chmurze nie zagrażają sprzedaży NAS, można powiedzieć, że wręcz przeciwnie, mogą być czynnikiem napędowym. Badania przeprowadzone przez firmę analityczną In-Stat w 2011 r. pokazały, że siedem na dziesięć małych i średnich firm korzystających z usług pozwalających przechowywać dane w chmurze, ma też własne pamięci masowe NAS.

  • Z badań In-Stat wynika, że 7 na 10 firm MŚP korzysta jednocześnie z NAS oraz usług cloud storage. Mało tego, NAS-y coraz częściej wykorzystuje się właśnie do tworzenia rozwiązań w modelu cloud computing. NAS przez Internet tworzy globalny, wydajny zasób dyskowy, bez względu na miejsce pobierania danych i dostępu do nich. Zoptymalizowany pod względem wydajności i dostępu do plików NAS, oferuje możliwości tworzenia archiwizacji w chmurze, może pracować jednocześnie, jako serwer FTP oraz WWW.
  • Serwery NAS mogą też być alternatywą dla backupu tworzonego on-line, gdyż pozwalają na ustawienie automatycznego, wielowarstwowego i regularnego kopiowania danych ze wszystkich komputerów działających w lokalnej sieci. Ma to przewagę nad systemami on-line, ponieważ pliki nie są składowane na cudzym serwerze, koszt dołączenia do sieci dysku NAS jest niewielki, a szybkość dostępu do zarchiwizowanych danych jest większa. Obecnie coraz więcej urządzeń ma już wbudowane funkcje przydatne do pracy w modelu cloud.

Znaczna część serwerów NAS w ofercie EPA Systemy, np. produkty Ctera, oferują klasyczne możliwości usług w chmurze. W przypadku tego producenta jest to w pełni automatyczne zabezpieczanie danych. Użytkownik nie musi mieć żadnego serwera w firmie czy w domu aby korzystać z funkcji backupu. Wystarcza dostęp do sieci. Urządzenia ReadyNAS firmy Netgear mają kilka aplikacji pracujących w chmurze, np.ReadyNAS Replicate. Jednak aby skorzystać z takiej aplikacji, klient musi mieć urządzenie NAS.

Źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/NAS-coraz-wiecej-kupuja-male-firmy-2422487.html