QNAP jako jeden z pierwszych producentów serwerów NAS zaoferował wydajne urządzenia przeznaczone dla użytkowników domowych. Od tego czasu minęło już kilka lat, a same serwery też przeszły sporą metamorfozę. Od drogich powolnych obudów na dyski z interfejsem LAN, wyposażonych w procesory 266 MHz, nie potrafiących wykorzystać w pełni przepustowości sieci 100 Mb/s, do prawdziwych kombajnów do wszystkiego z procesorami, których taktowanie wyraża się w GHz. Ceny w tym czasie bardzo mocno spadły i za około 1000 zł można kupić bardzo dobrze wyposażony serwer, który może spełniać „niepoliczalną” ilość funkcji.

W poniższym artykule przedstawimy dwa serwery firmy QNAP, wyprodukowane z przeznaczeniem do użytku domowego. Są to modele TS-219P II oraz TS-119P II. Oba serwery wyposażone są w identyczny procesor taktowany zegarem z częstotliwością 2 GHz oraz 512 MB pamięci operacyjnej RAM. Różni je tylko ilość kieszeni na dyski twarde. TS-219P II może zmieścić dwa dyski, natomiast TS-119P II tylko jeden. Przeznaczone są dla bardziej wymagającego użytkownika domowego lub dla niewielkiej firmy. Przy czym ich cena oscyluje w okolicach podstawowych modeli sprzed kilku lat. Jak bardzo technika poszła do przodu?

Qnap TS-219P II i TS-119P II to serwery zbudowane w oparciu o ten sam hardware: wyposażone są w ten sam procesor i taką samą ilość pamięci RAM. Sprawia to, że ich wydajność jest identyczna. Najlepiej widać to na testach programem Iometer, który ogranicza wpływ komputera testowego na wynik końcowy. Oba serwery osiągają tam zbliżone wyniki. Jedynym kryterium przy wyborze pozostaje więc ilość dysków twardych, które serwer może pomieścić. Jeśli NAS ma służyć przede wszystkim jako magazyn danych i backup, wybór wydaje się oczywisty. Do takich zastosowań konieczna jest (naszym zdaniem) możliwość podłączenia minimum dwóch dysków twardych i spięcia ich w RAID 1. Serwery są bardzo wydajne i szybkie, ale nie uniknęły mankamentów w postaci błędów w tłumaczeniu polskiej wersji językowej oprogramowania zarządzającego serwerem, czy też braku możliwości szyfrowania danych na dyskach wewnętrznych urządzenia. Ale to nieliczne wady, których mogliśmy się doszukać. Testowane serwery to wszechstronne urządzenia, głównie dzięki rozbudowanemu i przemyślanemu oprogramowaniu, które jest przeznaczone do ich zarządzania. Zostało ono wzbogacone o nowy, bardzo dobry program do wykonywania kopii bezpieczeństwa, duża ilość pakietów QPKG i rosnąca liczba wbudowanych aplikacji sprawiają, że serwery spełnią oczekiwania większości domowych użytkowników, a wersja dwudyskowa poradzi sobie niewielkich firmach. Niezaprzeczalną zaletą serwerów QNAP jest ciągła aktualizacja oprogramowania i dodawanie w nim nowych funkcji. Nie inaczej jest i w tym przypadku – jedna z aktualizacji pojawiła się podczas testów opisywanych serwerów. Na koniec pozostaje kwestia ceny. W chwili pisania tego tekstu TS-219P II kosztuje około 1300 złotych a TS-119P II około 900. Różnica jest spora, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę zastosowany prawie identyczny hardware. Niektóre zastosowania wymagają jednak dwóch dysków twardych i wtedy nie ma wyjścia. Nie zmienia to faktu, że jeszcze dwa, trzy lata temu, za taką kwotę można było kupić kilkukrotnie wolniejsze urządzenie ze sporo mniejszymi możliwościami oprogramowania, a dwugigahercowe procesory w serwerach NAS przeznaczonych do domu pozostawały tylko w sferze marzeń. Naszym zdaniem… Tak, jeśli:

 • wystarczy Ci jeden dysk – weź TS-119P II,
 • musisz mieć dwa dyski – weź TS-219P II,
 • nie szyfrujesz danych na serwerze,
 • potrzebujesz dużych możliwości bez konieczności grzebania w Linuxie,
 • chcesz w łatwy sposób tworzyć kopie bezpieczeństwa.

Nie, jeśli:

 • potrzebujesz szyfrować dane znajdujące się na wewnętrznych dyskach serwera,
 • zbyt duża ilość opcji i funkcji Cię przeraża,
 • nie potrzebujesz dużej wydajności (dwudyskowe serwery o podobnej funkcjonalności, ale wolniejsze można kupić taniej).

Plusy:

 • + Potężne możliwości
 • + Duża wydajność
 • + Regularne aktualizacje oprogramowania
 • + Dobry program do backupu danych

Minusy:

 • – Braki w polskiej wersji językowej
 • – Brak możliwości szyfrowania danych na dyskach wewnątrz serwera