Recenzja QNAP TS-101 Turbo Station

Serwery NAS powstały z przeznaczeniem do użytku w firmach, lecz zmniejszające się koszty produkcji elektroniki oraz aktywna konkurencja spowodowały równoczesny spadek cen urządzeń dla odbiorcy końcowego. Spadek cen z kolei pociąga za sobą popularyzację tego typu rozwiązań w zastosowaniach domowych. Dużą rolę w propagowaniu NAS’ów „dla ludu” odgrywa też uproszczenie obsługi oraz coraz większa uniwersalność tych urządzeń.

NAS’y nie służą już tylko do magazynowania danych i robienia kopii bezpieczeństwa, ale są też serwerami WWW, klientami sieci p2p, streamują muzykę, czy też nagrywają obraz z kamer IP podłączonych do sieci. W niniejszej recenzji przedstawiamy serwer NAS QNAP TS-101 Turbo Station przeznaczony do użytku domowego. Jest to jeden z najtańszych i najniższych modeli firmy oferowanych przez firmę QNAP.QNAP TS-101 Turbo Station wyposażony jest w procesor PowerPC Freescale MPC8241 taktowany częstotliwością 266 MHz oraz 64 MB pamięci RAM. Oparty o Linux system operacyjny mieści się w 16 MB pamięci flash.

Wyposażony jest w aż 3 porty USB 2.0 i jeden dodatkowy port eSATA. Umożliwia podpięcie dodatkowego dysku twardego i utworzenie mirroru dysku systemowego. Obsługuje system plików EXT3 (praktycznie brak ograniczeń przy rozmiarach dużych plików) umożliwiając odczyt i zapis danych oraz – dla urządzeń zewnętrznych – system FAT (odczyt/zapis) oraz NTFS (tylko odczyt). Dyski twarde i napędy flash są bezproblemowo rozpoznawane i montowane. Przydatną funkcją jest możliwość automatycznego skopiowania zawartości np. pendrive’a podpiętego do przedniego portu USB za pomocą naciśnięcia przycisku na obudowie serwera.

W przeciwieństwie do konkurencji (Synology) oraz do swoich większych braci oprogramowanie systemowe zostało pozbawione niektórych funkcji. Brak obsługi NFS czy też wsparcia dla eMule w pewnym stopniu ogranicza funkcjonalność urządzenia.

Aluminiowa obudowa oraz brak wentylatora (obudowa działa jak duży radiator) są dodatkowym atutem dla użytkowników, którzy cenią sobie ciszę – jedyne dźwięki jakie dochodzą z QNAP’a to odgłosy umieszczonego wewnątrz twardego dysku.

Obsługa urządzenia odbywa się za pomoca przeglądarki www i pownien sobie z nią poradzić średnio początkujący użytkownik komputera. Wbudowane aplikacje ułatwiają ściąganie plików (obsługa ftp, www oraz torrentów) bez udziału komputera. Dzięki wsparciu UPnP/DLNA możliwe jest dzielenie się zgromadzonymi zasobami multimedialnymi z urządzeniami wspierającymi tą technologię (np. nowoczesne konsole typu Playstation 3 czy też XBOX 360). Wbudowany serwer www oraz stacja multimedialna pozwalają na utworzenie własnej strony www i udstępnienie jej użytkownikom z całego świata. Oferowana przez QNAP’a aplikacja w łatwy sposób umożliwia publikowanie zgromadzonych zdjęć. Minusem jest brak polskiego interfejsu użytkownika.

Zainstalowany telnet (sprytnie ukryty na porcie 13131) daje dodatkowe możliwości ingerencji w ustawienia systemu oraz instalowania dodatkowego oprogramowania poprzez paczki QPKG. Warto wspomnieć, że QPKG jest dostępne wraz z najnowszym firmware w wersji v2.4.0 b1023 beta (po zainstalowaniu dodatku QPKGWebUI). Z drugiej strony należy pamiętać, że moc zastosowanego procesora oraz mała ilość pamięci RAM nie pozwoli na obsługę bardziej rozbudowanego oprogramowania.

QNAP TS-101 Turbo Station przeznaczony jest głównie do zastosowań domowych. Należy zwrócić uwagę na bardzo niską wartość uploadu/downloadu dużych plików przez ftp. Sytuacji nie poprawiła manipulacja wartością MTU. Konkurencja jednak prezentuje się pod tym kątem zdecydowanie lepiej. Oferowane możliwości oraz transfery – poza opisanym mankamentem – powinny zadowolić mniej wymagających użytkowników.

Plusy:

  • + prosta obsługa
  • + niskie zużycie prądu
  • + aluminiowa obudowa
  • + mnogość dostępnych funkcji
  • + samoczynne ściąganie plików bez użycia komputera
  • + małe rozmiary
  • + bezszelestna praca
  • + możliwość podpięcia zewnętrznych urządzeń (2x USB + eSATA)
  • + obsługa drukarek (USB)
  • + możliwość utworzenia kopii systemowego dysku twardego na zewnętrznym HDD

Minusy:

  • – przeciętne osiągi
  • – znacznie uboższe oprogramowanie (w stosunku do starszych braci i konkurencji)
  • – brak polskiego interfejsu użytkownika
  • – mniej funkcji niż konkurencyjne urządzenia
  • – niemożność zapisu danych na partycjach NTFS (dotyczy dysków lokalnych)
  • – brak możliwości szyfrowania danych w locie
  • – brak wsparcia dla S.M.A.R.T.
  • – brak odczytu temperatury urządzenia/dysku

Pełna recenzja jest dostępna tutaj.

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

Nowości backup & storage W17 2024

Zapraszamy do zestawienia nowości ze świata backup i storage: https://blocksandfiles.com/2024/04/23/quantum-introduces-all-flash-dxi-deduping-backup-target-appliances/ INFO: Quantum wprowadza rozwiązania deduplikacji…

4 dni ago

Nowości backup & storage W16 2024

Zapraszamy do kolejnego zestawienia nowości ze świata backup i storage: https://blocksandfiles.com/2024/04/14/expanding-tape-archive-qstar-technologies/ INFO: QStar Technologies wprowadza…

2 tygodnie ago

Qsirch 5.4.0 Beta rewolucjonizuje wyszukiwanie przez wykorzystanie sztucznej inteligencji

Tajpej, Tajwan, kwietnia 18, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…

2 tygodnie ago

Nowości backup & storage W15 2024

Zapraszamy do kolejnego zestawienia nowości ze świata backup i storage: https://www.servethehome.com/yulinca-2g06110gs-5-port-2-5gbe-1-port-10g-switch-review/ INFO: Test przełącznika YuLinca…

3 tygodnie ago

Nowości backup & storage W14 2024

Czternasty tydzień 2024 r. obfitował w mniejszą liczbę ciekawych doniesień ze świata backup i storage,…

4 tygodnie ago

Nowości backup & storage W13 2024

Trzynasty, przedwwiętczny tydzień roku przyniósł nowe informacje ze świata backup i storage: https://www.servethehome.com/nicgiga-s250501-5-port-2-5gbe-1-port-10g-switch-review/ INFO: Test…

1 miesiąc ago