Categories: Poradnik

QNAP x HASS.io – Debian w VM

Jak już wspominałem w jednym z wcześniejszych artykułów, twórcy Home Assistant Supervised (czyli w skrócie HASS.io) zrezygnowali z możliwości instalacji systemu samodzielnie na systemach linuksowych. Miało to spore uzasadnienie, ponieważ system ma sterować urządzeniami w naszym domu, ma działać w sposób ciągły i bezproblemowy. I o ile mając pojęcie o konfiguracji linuksa możemy pokusić się o samodzielną instalację i konfigurację, o tyle duża część użytkowników chce, żeby to „po prostu działało”. I tutaj pojawia się problem, ponieważ otwartość systemu i duże możliwości jego konfiguracji i dostosowania do własnych potrzeb to jedno, a konfiguracja systemu hosta i jego utrzymanie to drugie. Jeśli źle skonfigurujemy system operacyjny bądź w późniejszym czasie wprowadzimy jakieś zmiany, może się okazać, że całość przestaje działać. Co więcej, jeśli w już działającym systemie wprowadzimy zmiany, HASS.io może przestać działać. Niestety – w związku z różnymi problemami, użytkownicy o pomoc prosili twórców HA lub po prostu zrażali się do systemu. Dlatego postanowiono, aby ograniczyć liczbę wspieranych środowisk do kliku, aby łatwiej tworzyć i utrzymywać system. Najwygodniejszą opcją dla większości użytkowników będzie pobranie gotowego obrazu przygotowanego systemu – czy to jako obrazu karty SD, czy jako maszyny wirtualnej.

Jednak duża presja środowiska użytkowników (głównie zaawansowanych i znających linux) spowodowała, że twórcy HA zmienili podejście i dodali obsługę samodzielnej instalacji. Jednak pojawiło się jedno ograniczenie – oficjalnie system można instalować w Docker działającym w systemie GNU/Linux Debian. W tym artykule pokażę, jak zainstalować Debiana w maszynie wirtualnej na QNAP (różni się od instalacji Ubuntu opisanej tutaj). Natomiast w kolejnym zainstalujemy HASS.io w jest maszynie.

  1. Zaczynamy od pobrania pliku ISO z instalatorem Debiana, znajdziemy go na stronie projektu (lub tutaj: bezpośredni link). Do wyboru mamy klika opcji, w moim przypadku pobieram wersję DVD wersję instalatora.
  2. Tworzymy maszynę wirtualną. W tym celu postępujemy dokładnie tak, jak w poradniku dotyczącym instalacji HASS.io na Ubuntu (link). Oczywiście musimy wskazać obraz ISO z systemem Debian pobrany w kroku 1. Uwaga – dla Debian warto ustawić 2GB RAM.
  3. Uruchamiamy maszynę wirtualną i przystępujemy do instalacji graficznej:
  4. Pierwszy krok to wybór języka. Postępujemy wedle preferencji, na potrzeby artykułu wybieram język polski:

5. Wybór języka polskiego w poprzednim kroku spowoduje, że system sam zaproponuje odpowiedni region, jak Polska oraz układ klawiatury polski.

6. Przechodząc dalej musimy ustawić nazwę dla naszego systemu. Powinna to być nazwa unikatowa w danej sieci. Następny krok to podanie domeny. Nie jest to krytyczne, możemy zostawić pole puste.

7. Przechodzimy dalej i podajemy nasze wybrane hasło użytkownika root. Należy to hasło zapiać/zapamiętać 🙂

8. Przechodzimy dalej i podajemy nazwę naszego użytkownika. Uwaga – nie jest to login, tylko pełna nazwa wyświetlana. Dopiero w kolejnym kroku ustawiamy login i krok dalej hasło.

9. Następny krok dotyczy podziału dysku. Najlepszą opcję będzie wybór podstawowej opcji, czyli Przewodnik – cały dysk. Wykorzystanie LVM daje nam dodatkowe możliwości, jednak wymaga dodatkowej wiedzy w konfiguracji. Dlatego zostawiamy tutaj opcję podstawową.

Następnie wskazujemy dysk twardy, który zostanie podzielony. W tym przypadku zobaczymy blokowe urządzenie dyskowe, które wcześniej przydzieliliśmy do naszej maszyny wirtualnej. Przechodzimy kolejne okna do pytania, czy zapisać zmiany na dysku. Wybieramy Tak i przechodzimy dalej.

10. Jeśli nasza maszyna wirtualna ma dostęp do Internetu (a powinna mieć zgodnie z konfiguracją), możemy wskazać serwer lustrzany, z którego instalator będzie pobierał aktualne wersje oprogramowania podczas instalacji.

Oczywiście możemy wybrać dowolny z wyświetlonych, ja zostawiłem główny serwer debian.

11. Jeśli korzystamy z proxy w sieci, na tym etapie możemy podać jego adres. Uwaga – jeśli nie korzystamy z proxy, pole zostaje puste.

Kolejny krok to możliwość wzięcia udziału w „konkursie” na najpopularniejszy pakiet. Wybieramy nie i przechodzimy dalej.

12. Na tym etapie wskazujemy pakiety oprogramowania, które zostanie zainstalowane. Ponieważ z systemu będziemy korzystać głównie zdalnie, warto na tym etapie zaznaczyć Serwer SSH. Z pozostałych wybieramy tylko Podstawowe składniki środowiska graficznego Debian oraz Podstawowe narzędzia systemowe

13. Kolejny etap instalacji to instalacja GRUB – czyli programu ładującego system. Wybieramy opcję Tak, aby GRUB został zainstalowany w głównym rekordzie rozruchowym dysku. W przypadku naszej maszyny nie mamy innych dysków oraz systemów, więc domyślna opcja jest wystarczająca.

Musimy też wskazać, na którym dysku GRUB zostanie zainstalowany. Wskazujemy wpis z naszym dyskiem (powinien to być /dev/vda z dopisem virtio).

Przechodzimy dalej i kończymy instalację restartując nasz system.

14. Po ponownym uruchomieniu maszyny powinniśmy zobaczyć ekran GRUB z wyborem systemu do uruchomienia.

To wszystko na dzisiaj. W kolejnym artykule zainstalujemy HASS.io w utworzonej maszynie wirtualnej.

Łukasz Milic

Z IT związany od zawsze, a przynajmniej od pierwszego komputera Atari 120XE z wrażliwym na wstrząsy magnetofonem. Doświadczony administrator sieci i systemów, od kilku lat związany z tematyką storage i backup. Miłośnik sprzętu Apple, minimalizmu i dobrego designu.

Recent Posts

Nowości backup & storage W12 2024

Zapraszamy do zestawienia nowości ze świata backup i storage z 12. tygodnia 2024 r. https://blocksandfiles.com/2024/03/17/quicksilver-wd-qlc-flash-gumstick-faster-than-stolid-tlc-predecessor/…

1 miesiąc ago

Nowości backup & storage W11 2024

Zapraszamy do zestawienia nowości ze świata backup i storage z jedenastego tygodnia 2024 r. https://www.storagenewsletter.com/2024/03/08/samsung-sampling-256gb-sd-express-microsd-card-with-up-to-800mb-s-read-speed/…

1 miesiąc ago

Nowości backup & storage W10 2024

Zapraszamy do zestawienia nowości ze świata backup i storage z dziesiątego tygodnia 2024 r. https://www.storagenewsletter.com/2024/03/01/dell-fiscal-4q24-financial-results/…

2 miesiące ago

Synology przedstawia BeeStation: Utwórz własną chmurę w kilka minut

06 marca 2024 r. firma Synology ogłosiła wprowadzenie na rynek BeeStation, nowego dodatku do linii…

2 miesiące ago

Nowości backup & storage W09 2024

Zapraszamy do zestawienia nowości ze świata backup i storage z dziewiątego tygodnia 2024 r. https://www.servethehome.com/intel-granite-rapids-d-set-for-a-2025-launch-and-more-from-mwc/…

2 miesiące ago

QNAP udostępnia NetBak PC Agent, darmowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych komputerów/serwerów z systemem Windows

Taipei, Tajwan, marca 1, 2024- QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań komputerowych, sieciowych i…

2 miesiące ago