Wydajny i ulepszony TS-419P+ to najwyższy model QNAP przeznaczony dla SOHO. Jest następcą bardzo dobrego modelu TS-419P+, lecz jest od niego znacznie cichszy. TS-419P+ jest wyposażony w procesor Marvell taktowany zegarem 1,6 GHz oraz 512 MB pamięci RAM. Na tylnej ściance umieszczone zostały dwa gigabitowe porty LAN, co pozwala na pracę sprzętu jednocześnie w dwóch sieciach lub w jednej z wykorzystaniem dobrodziejstw mechanizmów load-balancing i fail-over. Gdyby niewystarczające okazały się cztery dyski montowane wewnątrz, kolejne napędy można podłączyć do dwóch portów eSATA bądź czterech USB. Nowy firmware daje duże pole do popisu, współpracuje bowiem z nowymi dyskami o pojemności 3 TB, jest też gotowy na przyszłe jeszcze pojemniejsze. Dzięki zaimplementowanym mechanizmom możliwe jest zmigrowanie do innego poziomu RAID oraz rozszerzenie pojemności obecnej macierzy w trybie online. Opisywane urządzenie współpracuje zarówno z napędami o wielkości 3,5 jak i 2,5 cala bez konieczności stosowania dodatkowych adapterów.W praktycznie każdym modelu QNAP-a prócz funkcji przechowywania danych otrzymujemy znacznie więcej. Do dyspozycji jest serwer WWW, baz danych, stacja multimedialna zgodna z DLNA, klient pobierania, serwer pocztowy i wiele innych. Dla administratorów sieci ważna będzie funkcja współpracy z domeną Active Directory oraz obsługa iSCSI. Tak jak niedawno testowane TS-112 i TS-212 model TS-419P+ oferuje możliwość backupu danych do chmury.

Wydajność można porównać z poprzednikiem, TS-419P również był przeznaczony dla tego segmentu rynku. Jego procesor był jednak taktowany zegarem 1,2 GHz, więc nowszy model jest nieco szybszy. Prędkość zapisu wzrosła z niecałych 39 MB/s do 42,5. Prędkość odczytu przez SMB jest jednak niższa o ok. 5 MB/s. Zdecydowaną poprawę widać jeśli chodzi o transfery FTP. Zapis dużych plików jest prawie a odczyt ponad dwa razy szybszy niż u poprzednika. Na duży plus zasługuje też usprawniony system chłodzenia Średni poziom hałasu generowanego przez TS-419P+ podczas odczytu danych wynosi raptem 31,7 dB co w porównaniu z 43,9 dB u poprzednika daje poczucie ulgi. Nowszy model zużywa też nieco mniej energii, zaimplementowano też funkcję włączenia zgodności z EuP, co obniża zużycie do mniej niż 1 W gdy urządzenie jest wyłączone. Niestety tracimy wówczas możliwość zdalnego włączenia serwera za pomocą wysłanego przez sieć pakietu WOL.

Cena QNAP-a raczej determinuje jego przeznaczenie, do użytku domowego pozwolić mogą na niego sobie osoby z zasobniejszym portfelem. Jako sprzęt do firmy jest on jednak rozwiązaniem bardzo dobrym. Szukając czterodyskowego NAS-a warto jednak zwrócić uwagę np. na konkurencyjnego Synology DS411+, który za nieznacznie wyższą cenę oferuje dużo lepszą wydajność.

Zobacz więcej: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/qnap-ts-419p-1#ixzz1KcyCFYar