Model TS-112 wyglądem zewnętrznym przypomina  QNAP TS-212. Ich możliwości i wyniki testów wydajności również są bardzo zbliżone i nie ma w tym nic dziwnego, jako, że należą do tej samej serii produktów i obydwa wyposażono w procesor Marvell 1,2 GHz oraz 256 MB pamięci RAM. Jak nietrudno się domyślić, model TS-112 od poprzednika odróżnia obsługa jednego dysku wbudowanego.

QNAP TS-112 jest wydajnym urządzeniem, które doskonale sprawdzi się w warunkach domowych. Jeśli wystarczy nam jeden dysk i nie potrzebujemy macierzy RAID – będzie on dobrym rozwiązaniem. Bezpieczeństwo danych może nam zapewnić mechanizm Q-RAID, który pozwala na wykonanie kopii danych na dysk zewnętrzny. Na plus trzeba zaliczyć także niskie zużycie energii i cichą pracę.Choć wewnątrz zmieści się jeden dysk, to nie zapomniano o bezpieczeństwie danych. Dzięki funkcji Q-RAID 1 użytkownik może utworzyć ich lustrzaną kopię na napędzie podłączonym do NAS przez USB lub eSATA. W razie awarii dysku głównego można wykorzystać „zapas” do przywrócenia informacji. Podobnie jak w TS-212 z przodu znajduje się jeden port USB opatrzony przyciskiem kopiowania, z tyłu umieszczono pozostałe dwa, w odróżnieniu jednak od większego brata znajdziemy tu również wspomniany port eSATA.

Funkcjonalność obydwu modeli jest praktycznie jednakowa, są bowiem wyposażone w to samo oprogramowanie. Do dyspozycji jest więc serwer FTP, SMB, NFS, stacja multimedialna, klient sieci BitTorrent czy serwer WWW z obsługą PHP i bazą danych MySQL. Istnieje też możliwość uruchomienia serwera poczty. Tak samo jak w poprzednich produktach QNAP tak i tu, istnieje możliwość podłączenia do portów USB zasilacza UPS, drukarek lub zewnętrznych nośników danych.

Wydajność TS-112, z uwagi na podobne parametry, jest niemal taka sama jak w modelu dwudyskowym. „Stodwunastka” ma nawet niewielką przewagę. Podczas testów uzyskaliśmy prędkości rzędu 47,5 MB/s podczas odczytu z NAS i 44,5 podczas zapisu. Oznacza to, ze kopiowanie pliku o wielkości 700 MB na dysk sieciowy zajęło 15,7 sekundy, w drugą stronę jest o sekundę szybciej.

Nowe oprogramowanie przyniosło kilka bardzo istotnych rozszerzeń możliwości produktu. Pojawiła się między innymi opcja backupu danych zapisanych na serwerze do chmury. Usprawnienia dotyczą także kontroli dostępu do zgromadzonych zasobów. Wprowadzono zarządzanie prawami użytkownika do podkatalogów oraz określanie dostępu na podstawie hosta. Umożliwia to zabezpieczenie danych przed nieautoryzowanym dostępem spoza określonej podsieci nawet w przypadku uzyskania przez intruza ważnej nazwy użytkownika i hasła.

Zobacz więcej: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/qnap-ts-112/#ixzz1JD4ZDWbj