Firma Synology® zaprezentowała najnowszą gamę swoich flagowych serwerów NAS z serii XS – dwunastodyskowy model DiskStation DS3612xs oraz dziesięciodyskowy RackStation RS3412(RP)xs. Urządzenia kierowane są na rynek dużych przedsiębiorstw. Równolegle, swą premierę ma serwer DiskStation DS1812+, pierwszy ośmiodyskowy model od Synology, oferujący małym oraz średnim firmom rozszerzone opcje skalowania.

− Ponieważ biznesowe decyzje, finansowe osiągnięcia i szeroko rozumiana satysfakcja Klientów zależą często od stałej dostępności danych, Synology stara się dostarczać rozwiązania, które zapewniają maksymalną niezawodność, nieprzerwaną pracę i dostęp do plików – powiedział Wayne An, Product Manager w firmie Synology. Serwery Synology z serii XS oraz model DS1812+ wyposażone zostały w pasywną technologię chłodzenia procesora, eliminującą obecność wentylatora, którego potencjalna awaria mogłaby zakłócić pracę całego serwera. Zastosowano jednocześnie redundantne wentylatory, dbające o właściwą temperaturę wewnątrz urządzenia. Po wykryciu nieprawidłowości w działaniu jednego z nich, w celu zapewnienia nieprzerwanej pracy serwera, aż do usunięcia awarii system bezpieczeństwa zwiększa obroty prawidłowo funkcjonującego wentylatora. Dostępny w wybranych modelach redundantny zasilacz oraz podwójne złącze sieciowe z funkcją failover dodatkowo zwiększają niezawodność prezentowanych urządzeń.

Serwery Synology z serii XS zaprojektowano z uwzględnieniem rosnących wymagań użytkowników, dlatego wyposażone są w sieciowe złącza 10GbE oraz posiadają zdolność obsługi macierzy o pojemności nawet 100TB. Przestrzeń taką uzyskać można po podłączeniu modułów rozszerzających Synology DX1211 i RX1211(RP). Nowe serwery z serii XS, w których zastosowano procesory dual core 3.1GHz, z uruchomionym mechanizmem Link Aggregation i w trybie RAID 5, oferują przepustowość przekraczającą 1000MB/s i wydajność ponad 100 000 IOPS.

Serwery z serii XS, które jako jedne z pierwszych zaoferowały rozwiązania pamięci masowej zgodnej z VMware® vSphere™ 5, uzyskują we współpracy z platformą VMware większą elastyczność i wydajność, połączoną z lepszą efektywnością zarządzania. Dodatkowo, dzięki wsparciu protokołu iSCSI, gwarantują też bezproblemową obsługę takich systemów do wirtualizacji, jak Citrix® XenServer™ oraz Microsoft® Hyper-V™.

Najnowszej generacji serwer DiskStation DS1812+ rozszerza natomiast uznaną linię urządzeń Synology z serii „Plus”. Wyposażony w procesor dual core 2.13GHz, z uruchomioną funkcją Link Aggregation i w trybie RAID 5, model DS1812+ gwarantuje wyjątkowo wysokie transfery – średnia prędkość odczytu danych osiąga 202MB/s, a zapisu 194MB/s. DS1812+ oferuje ponadto szybki i niezawodny backup poprzez złącze USB 3.0, które pozwala uzyskać transfer nawet 5Gbps, dziesięciokrotnie szybszy niż oferowany przez standard USB 2.0. Połączenie dużej wydajności i wyjątkowo atrakcyjnej ceny sprawia, że DS1812+ staje się dla małych oraz średnich firm optymalną inwestycją.

Synology oficjalnie poinformowało także o wsparciu dla dysków twardych o pojemności 4TB. Dzięki temu, oferowana przez model DS1812+ przestrzeń na dane może być w połączeniu z modułami rozszerzającymi Synology DX510 skalowana do nawet 72TB i maksymalnie 18 dysków. Serwer DS1812+ posiada obudowę o nowej konstrukcji i dwa wentylatory o średnicy 120 milimetrów. Łatwy dostęp sprawia, że użytkownik − w razie konieczności − może samodzielnie dokonać ich ewentualnej wymiany.

Pracą nową serwerów z serii XS oraz modelem DS1812+ zarządza system operacyjny Synology DiskStation 3.2 (DSM 3.2). Jego intuicyjny i wielozadaniowy interfejs bazujący na przeglądarce internetowej ułatwia realizację skomplikowanych zadań i pomaga w konfiguracji urządzenia. Serwer Synology DiskStation DS3611xs otrzymał na całym świecie szereg pozytywnych recenzji, a przez hiszpański magazyn „Comunicaciones Hoy” został nominowany do grona najlepszych urządzeń ubiegłego roku.