Choć to nie wygląd jest najważniejszy, to Netgear ReadyNAS Duo RND2000 prezentuje się bardzo dobrze. Estetyczne wykończenie i niewielkie rozmiary to jego niewątpliwe atuty. Jako sprzęt kierowany do użytkowników domowych wyposażono go też w proste w obsłudze oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych.

NAS sprzedawany jest w kilku wersjach, do naszego laboratorium trafił egzemplarz niewyposażony w dyski twarde. Cena takiego modelu jest dość przystępna. Sprzęt obsługuje maksymalnie dwa dyski 3,5 cala o pojemności 2 TB każdy. Na tylnym panelu znalazł się gigabitowy port LAN oraz dwa złącza USB. Trzecie umieszczono z przodu zaopatrując je dodatkowo w umieszczony powyżej przycisk do szybkiego backupu.

Prócz standardowych funkcji udostępniania danych przez FTP i SMB Netgeara zaopatrzono w serwer multimediów zgodny z DLNA i iTunes a także w serwer wydruku. Jest też bardzo podstawowa funkcjonalność WWW lecz bez obsługi PHP czy MySQL. Jako, że jest to produkt głównie dla użytkowników domowych nie mogło zabraknąć klienta BT. Wspomniane wcześniej oprogramowanie do backupu nosi nazwę NTI Shadow i muszę przyznać, że korzystanie z niego jest banalnie proste. Wystarczy zainstalować, wybrać katalogi, które mają być kopiowane i sposób tworzenia kopii. Resztą zajmuje się usługa działająca w tle. Warto nadmienić, że cała operacja może odbywać się o określonych harmonogramem porach lub też od razu po zapisaniu zmian do pliku podlegającego backupowi – rozwiązanie proste, skuteczne i bezproblemowe.

Tyle jeśli idzie o superlatywy, ReadyNAS Duo nie jest pozbawiony wad. Pierwszą z nich jest prędkość przesyłania danych, niecałe 12 i 27 MB/s odpowiednio dla przesyłania danych do NAS i na dysk lokalny przez SMB to dość przeciętne wyniki. Pod tym względem znacznie lepiej wypadł wyposażony w jeden dysk LG N1T1DD1, za który zapłacimy raptem około sto złotych więcej. Jeszcze gorzej wypadły transfery przez FTP, w tym przypadku zapis do sieci odbywał się z prędkością niecałych 5 MB/s. Drugi poważny mankament to głośność pracy. Podczas maksymalnej prędkości pracy wentylatorów, hałas jaki wydobywa się z urządzenia ma wartość aż 57,8 dB. Podczas przeciętnego obciążenia jest to 46,2 dB, co także jest jedną z najwyższych wartości, nawet jeśli pod uwagę weźmiemy tylko najwydajniejszy sprzęt z czołówki rankingu. Ciekawostką jest fakt, że typ RAID można zmienić tylko przez kilka minut po przywróceniu ustawień fabrycznych.

Podsumowując, Netgear RND2000 to niezbyt drogie urządzenie, które sprawdzi się w niewymagającym środowisku domowym. W przypadku jeśli często będziemy kopiować na niego duże ilości danych warto zastanowić się nad wyborem sprzętu bardziej wydajnego.

Źródło: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/netgear-readynas-duo-rnd2000-100iss

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

QNAP High Availability (Beta) — zachowaj ciągłość działania krytycznych systemów

Taipei, Tajwan, maja 1, 2025 - QNAP® Systems, Inc. wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań komputerowych, sieciowych…

4 godziny ago

IT 2025: Bezpieczeństwo, AI i sprzęt w natarciu!

📦 Najnowsze wieści ze świata IT: fuzje, nowinki sprzętowe i partnerstwa (kwiecień 2025) Branża technologiczna…

5 godzin ago

Pamięć przyszłości: szybciej, więcej, ekologicznie!

💡 Lepsze nośniki i zielona technologia – najnowsze wieści ze świata pamięci masowej Przemysł pamięci…

6 godzin ago

Nowa era pamięci: SSD Gen5, 24 TB i immersja danych

🔍 Najnowsze wieści ze świata pamięci masowej – 22 kwietnia 2025 W dynamicznie zmieniającej się…

1 dzień ago

Synology DS925+ garść informacji.

Synology zapowiada wprowadzenie na rynek DiskStation DS925+ i modułu rozszerzeń DX525 „Modele z serii Plus…

1 dzień ago

QNAP wzbogaca Qsirch o funkcję wyszukiwania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji typu RAG

Tajpej, Tajwan, kwietnia 15, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 tygodnie ago