Mój QNAP – lektura obowiązkowa (nie tylko dla użytkowników NAS)

Dla wielu użytkowników serwer NAS wciąż jest tylko „sieciowym magazynem danych”, czyli dostępnym w lokalnej sieci dyskiem, na którym można przechowywać pliki – tak w każdym razie wynika z rozmów z klientami, prowadzonych przez specjalistów z firmy QNAP i ich partnerów handlowych. Producent nowoczesnych serwerów NAS chce zmienić ten stan rzeczy, dlatego udostępnił obszerną publikację w języku polskim, wyjaśniającą czym dokładnie jest NAS i do jakich zastosowań można go wykorzystać.

„O tym, że bezpieczne przechowywanie plików jest tylko jednym z bardzo wielu potencjalnych zastosowań serwera NAS, wie każdy, kto miał okazję skorzystać z nowoczesnego urządzenia tego typu. Cały czas jednak widzimy, że bardzo wiele osób – w tym również użytkownicy teoretycznie doskonale zorientowani w świecie nowych technologii – nie do końca mają świadomość, jak błyskawicznie urządzenia te ewoluowały w ostatnich latach i jak wiele zadań mogą realizować, zarówno w środowisku biznesowym, jak i u użytkowników domowych” – wyjaśnia Grzegorz Bielawski, Country Manager QNAP w Polsce.

Nowoczesny QNAP NAS oczywiście wciąż pozostaje doskonałym urządzeniem do przechowywania danych – dzięki możliwości korzystania z wielu konfiguracji RAID oraz rozbudowanych narzędzi do wykonywania i przywracania kopii zapasowych (np. migawek) jest jednym z najbardziej niezawodnych rozwiązań do ochrony danych oraz ich archiwizacji. „Warto jednak pamiętać, że współczesny NAS jest tak naprawdę kompaktowym i wyposażonym w potężne komponenty komputerem i wręcz szkoda by było nie wykorzystać jego potencjału do innych zastosowań” – dodaje Grzegorz Bielawski.

Wśród owych dodatkowych funkcji NAS-ów warto wymienić choćby:

– Domowe centrum multimedialne. Dzięki funkcjom kodowania i dekodowania w czasie rzeczywistym materiałów audio i wideo, obsłudze rozdzielczości 4K, złączom HDMI i bogatej bazie aplikacji multimedialnej QNAP NAS doskonale sprawdzić się jako centrum rozrywki. Możemy z niego wygodnie odtwarzać materiały multimedialne na ekranie HDMI (telewizorze, projektorze, monitorze), ale również streamować pliki na inne komputery i urządzenia mobilne, a nawet wykorzystać urządzenie jako… maszynę do karaoke (dostępna jest stosowna aplikacja).

– Centrum monitoringu wizyjnego – domowe lub firmowe. QNAP NAS jest właściwie gotowym do użytku rejestratorem sieciowym, bez problemu współpracującym z kamerami IP i dysponującym ogromną przestrzenią dyskową na nagrania z wielu kamer.

– Serwer WWW/poczty/plików. Nowoczesny NAS z powodzeniem może pełnić funkcje zarezerwowane jeszcze niedawno dla dedykowanych, specjalistycznych serwerów. To rozwiązanie powinno szczególnie zainteresować właścicieli firm, którzy dzięki wielofunkcyjności NAS-a QNAP nie muszą wydawać pieniędzy na dodatkowe urządzenia.

– Domowa chmura. Alternatywa dla płatnych usług chmurowych (o pojemności zależnej tylko od tego, na jakie dyski zdecyduje się użytkownik) – domowy NAS może pełnić dokładnie te same funkcji co publiczne chmury w rodzaju Dropboxa czy OneDrive’a, czyli oferować automatyczne backupowanie, przechowywanie, synchronizowanie czy udostępnianie plików, zapewniając jednocześnie użytkownikowi pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z jego danymi.

Podobnych alternatywnych zastosowań wymieniać można jeszcze wiele – osobom, które chcą dowiedzieć się na ten temat więcej, QNAP zdecydowanie poleca dostępnego nieodpłatnego e-booka Mój QNAP, przygotowanego przez Jaromira Koppa, dziennikarza magazynu MójMac i jednego z najlepszych specjalistów od komputerów Mac oraz serwerów NAS w Polsce. 100-stronicowa publikacja szczegółowo omawia najciekawsze zastosowania nowoczesnych serwerów NAS (wszystkie wspomniane powyżej + wiele dodatkowych), dostarczając jednocześnie czytelnikom wielu  wskazówek i praktycznych porad dotyczących korzystania z tych możliwości.

Książka dostępna jest do pobrania tutaj: https://files.backupacademy.pl/2017/08/QNAP-Ebook.pdf

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

QNAP High Availability (Beta) — zachowaj ciągłość działania krytycznych systemów

Taipei, Tajwan, maja 1, 2025 - QNAP® Systems, Inc. wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań komputerowych, sieciowych…

15 godzin ago

IT 2025: Bezpieczeństwo, AI i sprzęt w natarciu!

📦 Najnowsze wieści ze świata IT: fuzje, nowinki sprzętowe i partnerstwa (kwiecień 2025) Branża technologiczna…

16 godzin ago

Pamięć przyszłości: szybciej, więcej, ekologicznie!

💡 Lepsze nośniki i zielona technologia – najnowsze wieści ze świata pamięci masowej Przemysł pamięci…

17 godzin ago

Nowa era pamięci: SSD Gen5, 24 TB i immersja danych

🔍 Najnowsze wieści ze świata pamięci masowej – 22 kwietnia 2025 W dynamicznie zmieniającej się…

1 dzień ago

Synology DS925+ garść informacji.

Synology zapowiada wprowadzenie na rynek DiskStation DS925+ i modułu rozszerzeń DX525 „Modele z serii Plus…

2 dni ago

QNAP wzbogaca Qsirch o funkcję wyszukiwania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji typu RAG

Tajpej, Tajwan, kwietnia 15, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 tygodnie ago