Serwery NAS to idealne miejsce na backup według magazynu CHIP

Na łamach portalu CHIP.pl ukazała się bardzo ciekawy artykuł, który doradza gdzie najlepiej przechowywać backup danych. Po przeczytaniu całego tekstu dowiemy się dlaczego dysk sieciowy to najlepszy wybór oraz dowiemy się jak należy prawidłowo wykonywać backup. Pamięć NAS przez cały czas jest dostępna w sieci, a przy podłączeniu w standardzie Gigabit-LAN całość działa bardzo szybko, co umożliwia ciągły i automatyczny backup wszystkich typów danych.

Warte polecenia są konfiguracje, które za pomocą macierzy w układzie RAID-1 tworzą na drugim, lustrzanym dysku NAS dodatkową kopię zabezpieczanych plików – dzięki temu utrata danych spowodowana awarią jednego z nich przestaje być groźna. Oprócz wykonywania kopii bezpieczeństwa NAS może strumieniowo wysyłać muzykę i wideo do odtwarzacza multimedialnego i pozwala na zdalny dostęp do zdjęć przez Internet.

Z automatycznym tworzeniem kopii nie musimy obawiać się awarii sprzętowych, które według firmy Kroll Ontrack specjalizującej się w ratowaniu danych, odpowiadają aż za 56 proc. przypadków utraty informacji. Skonfigurujmy narzędzie do wykonywania backupów tak, aby NAS zachowywał usunięte lub nadpisane pliki. Dzięki temu wyeliminujemy także ryzyko mimowolnego usunięcia informacji, które stanowi 37 proc. wszystkich przypadków utraty danych. Przed wirusami (4 proc.) i katastrofami naturalnymi takimi jak powódź czy pożar (2 proc.) backupy chronią tylko wtedy, kiedy kopie są fizycznie oddalone od urządzeń źródłowych i nieudostępnione w Sieci.

Kopie bezpieczeństwa mają ma sens tylko wtedy, kiedy w razie potrzeby łatwo odtworzymy utracone dane.

1. Na kopie tylko to, co potrzebne: Zbędne pliki, takie jak przestarzałe programy czy nieudane zdjęcia sprawiają, że backup trwa długo, a więc sortujmy.

2. Regularność to podstawa: Im krótsze odstępy czasu pomiędzy kopiami, tym mniej danych stracimy w razie awarii. Polecamy backupy automatyczne.

3. Redundancja to nic złego: Oprócz regularnych backupów czasami powinniśmy tworzyć kopie na nośnikach o długim czasie użytkowania np. BD-R.

4. Zachowuj stare wersje: Aby zabezpieczyć się przed nadpisaniem albo skasowaniem plików, musimy mieć dostęp do ich wcześniejszych wersji.

5. Obszerne kopie bezpieczeństwa: Niektóre aplikacje zapisują dane w folderze programu lub w katalogu »Nazwa użytkownika | Dane aplikacji«. Tak się dzieje np. z listami odtwarzania.

6. Przestrzenna separacja kopii: Włamanie lub pożar to zdarzenia losowe, ale nawet wtedy nie musimy tracić cyfrowej kolekcji zdjęć. Przechowujmy więc ich kopię również u przyjaciół.

7. Zabezpieczanie systemu: Instalacja systemu operacyjnego to żmudna praca. Obraz systemu może jej zaoszczędzić w razie awarii dysku.

8. Swobodny dostęp do kopii: Niektóre programy do zabezpieczania danych zapisują pliki w formie kontenerów, które można otworzyć tylko za pomocą oryginalnego narzędzia. Lepsze są kopie danych ze swobodnym dostępem.

9. Prawidłowe składowanie: Nośniki optyczne z kopiami bezpieczeństwa należy przechowywać w miejscach chłodnych i suchych, najlepiej zapakowane w oddzielne pudełka.

10. Sprawne korzystanie z chmury: Zostawiajmy wiadomości na serwerze dostawcy, a programu pocztowego używajmy do tworzenia lokalnych kopii, które zabezpieczamy z innymi danymi.

Pełny artykuł jest dostępny tutaj: http://www.chip.pl/artykuly/porady/2010/12/gdzie-nasze-dane-beda-bezpieczne?b_start:int=0

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

QNAP prezentuje QTS 5.2 Beta zwiększający bezpieczeństwo systemu i danych

Tajwan, Tajpej, kwietnia 29, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) zaprezentowała dzisiaj QTS 5.2 w wersji beta,…

2 dni ago

QNAP Security Center aktywnie monitoruje twoje dane

Tajwan, Tajpej, kwietnia 30, 2024 - Firma QNAP® Systems, Inc. (QNAP) udostępniła dzisiaj Security Center z nową funkcją…

2 dni ago

Nowości backup & storage W17 2024

Zapraszamy do zestawienia nowości ze świata backup i storage: https://blocksandfiles.com/2024/04/23/quantum-introduces-all-flash-dxi-deduping-backup-target-appliances/ INFO: Quantum wprowadza rozwiązania deduplikacji…

1 tydzień ago

Nowości backup & storage W16 2024

Zapraszamy do kolejnego zestawienia nowości ze świata backup i storage: https://blocksandfiles.com/2024/04/14/expanding-tape-archive-qstar-technologies/ INFO: QStar Technologies wprowadza…

2 tygodnie ago

Qsirch 5.4.0 Beta rewolucjonizuje wyszukiwanie przez wykorzystanie sztucznej inteligencji

Tajpej, Tajwan, kwietnia 18, 2024 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator rozwiązań informatycznych, sieciowych i pamięci…

2 tygodnie ago

Nowości backup & storage W15 2024

Zapraszamy do kolejnego zestawienia nowości ze świata backup i storage: https://www.servethehome.com/yulinca-2g06110gs-5-port-2-5gbe-1-port-10g-switch-review/ INFO: Test przełącznika YuLinca…

3 tygodnie ago