W małych przedsiębiorstwach i biurach sprawdzi się pamięć NAS. Służy nie tylko do archiwizacji. Może też spełniać wiele innych zadań

Tworzenie kopii zapasowych i gromadzenie informacji zajmuje zbyt dużo miejsca na dyskach komputerów oraz serwerów. Dlatego firmy MŚP, ale także indywidualni użytkownicy, coraz częściej kupują pamięci masowe. Zadaniem tych urządzeń jest długotrwałe przechowywanie dużej ilości danych.

Mniejszym firmom szczególnie polecane są pamięci NAS (Network Attached Storage). Podłącza się je do sieci firmowej, co pozwala wszystkim użytkownikom na dostęp do zgromadzonych w niej zasobów.

Urządzenia te nie tylko archiwizują dane. Spełniają także wiele innych funkcji.

Wiele nowoczesnych funkcji

Pamięci NAS, nazywane też serwerami NAS, pozwalają na przechowywanie danych oraz współdzielenie zasobów za pośrednictwem sieci nawet przez ponad 100 osób. Jeszcze kilka lat temu NAS wykorzystywane przez mniejsze przedsiębiorstwa były prostymi urządzeniami. Dziś są bardziej skomplikowane i wykonują wiele dodatkowych zadań.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom NAS sektor MŚP może dziś korzystać z funkcji, które do niedawna były dostępne tylko dla korporacji. Jedną z nich jest używanie urządzenia w roli serwera FTP; serwer taki umożliwia wymianę plików z odległymi komputerami za pomocą protokołu komunikacyjnego FTP.

600 złotych co najmniej tyle trzeba zapłacić za urządzenia NAS z dyskami twardymi

Obecnie przesyła się coraz więcej dużych plików nie tylko w obrębie sieci lokalnej, ale także przez Internet. Wykorzystanie NAS jako wydajnego serwera FTP, który nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów, jest w takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem. Klienci i pracownicy mogą przesyłać i pobierać spore objętościowo pliki.

Ale to nie wszystko. Na NAS można również zgromadzić bibliotekę multimediów i odtwarzać pliki bezpośrednio na sprzęcie audio-wideo. NAS posłuży też jako klient P2P, który zarządza pobieraniem plików z Internetu, zastąpi najprostsze funkcje dysku zewnętrznego czy firewalla. Urządzenie takie można wykorzystać również do hostingu kilkunastu stron internetowych, udostępnienia drukarek w sieci lub do rejestracji obrazu z kamer IP.

Bardziej zaawansowany sprzęt ma ponadto nowoczesne funkcje dodatkowe, takie jak wirtualizacja, deduplikacja, replikacja czy wykonywanie kopii migawkowych. Kopie takie przydają się w środowiskach programistycznych, gdzie wymagane jest tworzenie częstych kopii przygotowywanego oprogramowania.

Ponieważ małe i średnie firmy rzadko mają własne działy IT, a nawet informatyka na etacie, niewątpliwą zaletą NAS jest to, że są fabrycznie gotowe do użycia. Wystarczy podłączenie do sieci, prosta instalacja i już mogą działać. W równie łatwy sposób dodaje się kolejne urządzenia.

Zapotrzebowanie na pamięci typu NAS stale się zwiększa. Według agencji badawczej In-Stat korzysta z nich 57,3 proc. małych i średnich przedsiębiorstw. Są to firmy zatrudniające zazwyczaj ponad 50 pracowników.

Zalety droższych urządzeń

Z raportu firmy analitycznej IDC, opublikowanego w drugim kwartale 2011 r., również wynika, że rynek pamięci NAS rośnie. Jego liderami są obecnie EMC (47,2 proc. rynku) oraz NetApp (30,7 proc.). W Polsce sprzedaje się też wiele urządzeń ZyXEL, Netgear, D-Link, Qnap, Synology, iOmega.

Głównym odbiorcą są małe firmy oraz klienci indywidualni (20 proc. kupujących). W 2010 roku, w porównaniu z poprzednim, grupa ta nabyła o 46,5 proc. więcej pamięci NAS (w ujęciu ilościowym) – wynika z badania rynku In-Stat.

Klienci indywidualni i małe firmy najchętniej kupują urządzenia kosztujące nie więcej niż 500 zł. Takie egzemplarze nie są wyposażone w dyski twarde. Za urządzenia z zamontowanymi dyskami trzeba zapłacić ponad 600 zł.

Na rynku dostępne są modele w cenach od 600 zł do 20 tys. zł. Największym zainteresowaniem cieszą się te, które mają dwa dyski, każdy o pojemności 2 TB. Jednak wydaje się, że standardem dla firm będą urządzenia czterodyskowe i większe (sześcio- oraz 12-dyskowe).

Przy wyborze pamięci sieciowej należy brać pod uwagę jej pojemność, wielkość sieci, liczbę użytkowników, oczywiście także cenę, ale nie może być ona najważniejszym kryterium.

Pliki zawsze pod kontrolą

Firmy coraz częściej korzystają z usług w tzw. chmurze obliczeniowej, czyli wynajmują przez Internet zarówno oprogramowanie, jak i część infrastruktury, m.in. przestrzeń dyskową oraz pamięć masową. Czy w związku z rozwojem tych usług nastąpi zmierzch NAS? Otóż nie.

Badania przeprowadzone przez In-Stat w 2011 r. pokazały, że siedem na dziesięć małych i średnich firm korzystających z usług w chmurze (cloud storage) ma jednocześnie własne pamięci masowe NAS. Coraz częściej wykorzystuje się je właśnie do tworzenia rozwiązań w modelu cloud computing.

NAS umożliwia archiwizację w chmurze i może być dobrą alternatywą dla backupu tworzonego online. Jego przewaga nad systemami online polega na tym, że firmowe pliki nie są składowane na cudzym serwerze; są więc zawsze pod kontrolą.

Wielu użytkowników biznesowych, dbających o poufność informacji lub zobowiązanych do takiej dbałości ze względów prawnych, chce mieć serwer pod kontrolą. Dla nich możliwość pracy w modelu cloud przy użyciu pamięci typu NAS jest dobrym rozwiązaniem. Zyskuje ono coraz większą popularność.

Norbert Ogłoziński, ZyXEL Communications

Pamięci NAS są tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem niż profesjonalny serwer. Dostępne w NAS funkcje serwera WWW mogą nawet zastąpić hosting. Instalacja pamięci masowej nie jest trudna. Przejrzyste i wygodne interfejsy sprawiają, że nawet niewprawieni użytkownicy nie mają problemów. NAS obecnie pozwala np. na ustawienie automatycznego i regularnego kopiowania danych ze wszystkich komputerów działających w lokalnej sieci. Kompresja i synchronizacja danych optymalizują wykorzystanie sieci i zapewniają wysoką wydajność tworzenia kopii zapasowych.

Robert Kulasiński, Netgear

NAS doskonale się sprawdzają w mniejszych firmach, gdzie wystarczają urządzenia z dwiema kieszeniami na dyski twarde. Polscy klienci najczęściej wybierają macierze czterodyskowe. Największą popularnością cieszy się funkcja backupu danych oraz współdzielenia danych w całej organizacji. Nasze wdrożenia pokazały, że ta druga funkcja w połączeniu z integracją z kontrolerem domeny w pełni zaspokaja potrzeby nawet bardzo wymagających klientów korporacyjnych.

Grzegorz Bielawski, menedżer ds. systemów sieciowych, EPA Systemy

Serwer NAS potrafi prawie to samo co tradycyjny serwer, natomiast jego cena jest nieporównywalnie niższa. W większości przypadków nie jest konieczne zatrudnianie wykwalifikowanego pracownika IT do zarządzania takim serwerem. Co więcej, serwer NAS jest mały, cichy i energooszczędny. Nie jest jednak przystosowany do uruchamiania na nim aplikacji. Pod tym względem pozycja tradycyjnych serwerów nie jest jeszcze zagrożona. W większości firm NAS działa zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem, czyli jest magazynem danych dostępnym w sieci komputerowej. Zainteresowaniem cieszy się także funkcja współdzielenia plików między pracownikami, firmowy serwer WWW, serwer poczty oraz system backupu danych.

Źródło: http://www.ekonomia24.pl/artykul/735627-Gdzie-przechowac-duza-ilosc-danych.html?p=2