Czy Asustor z ADM zdetronizuje Synology i jego DSM ?

Wszyscy, którzy mają w domu lub firmie serwer NAS,albo stają przed jego wyborem, doskonale wiedzą, że obecnie na rynku jest tylko jeden lider, firma Synology. Główną zaletą i jednocześnie przyczyną sukcesu Synology jest oprogramowanie zarządzające DSM, na rynku serwerów NAS nie było alternatywy dla DSM.

Jednak w tym miesiącu na rynku pojawił się nowy gracz, Asustor firma córka Asusa. Asustotor jest zarządzana przez Shawn Shu, który w swojej karierze wypromował najpierw samego Asusa, a później firmę QNAP, która obecnie jest jedyną sensowną alternatywą dla Synology.

Serwery Asustor mają bardzo duży potencjał, a konkretnie mówiąc oprogramowanie nimi zarządzające tj. ADM – Asustor Data Master. Interfejs użytkownika jest bardzo intuicyjny, każdy szczegół grafiki jest dopracowany niczym Apple. Przełączanie się między funkcjami działa płynnie i szybko.

Serwerem Asustor zarządzamy z poziomu przeglądarki internetowej, w obrębie jednej zakładki możemy uruchamiać kilka zadań jednocześnie – wielozadaniowość. Domyślnie ADM ma zainstalowane podstawowe funkcjonalności, które są niezbędne do uruchomienia systemu. W zależności od tego czy serwer będzie wykorzystywany w domu czy w pracy użytkownik może doinstalować dodatkowe funkcje, na których mu zależy.

W standardzie Asustor ma funkcjonalność prywatnej chmury, która ułatwia dostęp do danych zgromadzonych na serwerze. Dostęp do nich mamy z każdego miejsca na świecie, byleby był dostęp do Internetu. Funkcjonalność jest identyczna jak w Dropbox z  tą małą różnicą, że to my zarządzamy serwerem i przestrzeń na dane jest nieporównywalnie większa.

Asustor przygotował także aplikacje mobilne dzięki czemu z serwera możemy korzystać z urządzeń z zainstalowanym systemem Android czy iOS.

Wszystkie modele są wyposażone w port HDMI, który podłączamy do naszego domowego systemu audio/video dzięki czemu bezpośrednio z serwera możemy odtwarzać pliki multimedialne bezpośrednio z serwera. Dodatkowo Asustor jest w pełni kompatybilny z standardem DLNA.

Każdy użytkownik może włączyć stację monitoringu, która umożliwia rejestrowanie obrazu i dźwięku z kamer IP, dzięki czemu cały czas możemy mieć nadzór nad tym co się dzieje w domu czy firmie.

Podsumowując Asustor wykonał kawał dobrej roboty, jego serwery NAS niczym nie ustępują dotychczasowym liderom Synology i QNAP. Powiem więcej naszym zdaniem serwer bardziej profesjonalnie wykonał Asustor, nie jest on tak plastikowy jak w przypadku Synology. Więcej na temat rozwiązań Asustor znajdziecie na stronie producenta www.asustor.com lub u oficjalnego dystrybutora firmy EPA Systemy Sp. z o.o.

 

 

Grzegorz Bielawski

Syn, mąż i ojciec dwójki dzieci. Zawsze mówi co myśli i później często żałuje. Posiada kota i rybki, ale woli psy. Obecnie pracownik firmy QNAP, za kołnierz nigdy nie wylewa :). Lubi polemizować, ale tylko na argumenty.

Recent Posts

QNAP High Availability (Beta) — zachowaj ciągłość działania krytycznych systemów

Taipei, Tajwan, maja 1, 2025 - QNAP® Systems, Inc. wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań komputerowych, sieciowych…

2 godziny ago

IT 2025: Bezpieczeństwo, AI i sprzęt w natarciu!

📦 Najnowsze wieści ze świata IT: fuzje, nowinki sprzętowe i partnerstwa (kwiecień 2025) Branża technologiczna…

3 godziny ago

Pamięć przyszłości: szybciej, więcej, ekologicznie!

💡 Lepsze nośniki i zielona technologia – najnowsze wieści ze świata pamięci masowej Przemysł pamięci…

4 godziny ago

Nowa era pamięci: SSD Gen5, 24 TB i immersja danych

🔍 Najnowsze wieści ze świata pamięci masowej – 22 kwietnia 2025 W dynamicznie zmieniającej się…

22 godziny ago

Synology DS925+ garść informacji.

Synology zapowiada wprowadzenie na rynek DiskStation DS925+ i modułu rozszerzeń DX525 „Modele z serii Plus…

23 godziny ago

QNAP wzbogaca Qsirch o funkcję wyszukiwania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji typu RAG

Tajpej, Tajwan, kwietnia 15, 2025 – QNAP® Systems, Inc., wiodący innowator w dziedzinie rozwiązań obliczeniowych, sieciowych…

2 tygodnie ago