Ctera Linux Server Agent to oprogramowanie dostarczane razem z urządzeniami CTERA i jest specjalizowanym i dedykowanym oprogramowaniem do tworzenia i odzyskiwania kopii zapasowych ze stacji robocznych i serwerów połączonych do dysków sieciowych Ctera C800, C400, C200 i CloudPlug.

Oprogramowanie Linux Server Agent współpracuje z systemami operacyjnymi Linux w wersjach 32bitowych i 64 bitowych i działa na systemie operacyjnym jako tzw. proces. Pozwala wykonywać archiwizacją wszelkich plików czy katalogów użytkowników dodatkowo możliwe jest wykonanie pełnych kopii bezpieczeństwa oraz odzyskanie danych dla baz danych zainstalowanych na serwerze Linux.

Administrator może odzyskiwać dane w dowolnej chwili poprzez aplikację Ctera Agent lub z poziomu serwera Ctera po zalogowaniu się swoim indywidualnym loginem i hasłem na dostępny serwer.

Instalacja i uruchomienie

Instalacja wykonowana jest na każdym serwerze oddzielnie i sprowadza się ona do jednorazowego uruchmienia instalatora i podania adresu IP serwera Ctera w sieci. Z poziomu serwera Ctera (np. Ctera C400) możemy zarządzać wszystkimi Agentami zainstalowanymi na serwerach. Widzimy które serwery są aktualnie podłączone, czy wykonuje się obecnie jakaś kopia, kiedy była wykonana ostatnia kopia itp. Administrator sam może wymusić wykonanie kopii jeżeli uważa, że dawno nie była robiona lub na serwerze pojawiły się istotne dane.

Dodatkowo administrator sam może wybrać, które pliki mają zostać skopiowane. Ważną informacją jest to, że kopia może być wykonywana także w momencie gdy użytkownik ma otwarte pliki czy też programy korzystają z danych plików.

Administrator systemu może skonfigurować wykonywanie migawek plików tzw. „snapshot” dla wybranego wolumenu i wszystkich plików na nim zgromadzonych. Ułatwia to zachowanie na dyskach kopii danych w kilku wersjach. Jest to przydatne gdy użytkownik końcowy zmieni przez pomyłkę zawartość w pliku po czym wykonana zostanie kopia, co automatycznie spowoduje, że zawartości pliku będzie zmieniona na serwerze Ctera. W przypadku gdy użytkownik będzie chciał odzyskać poprzednią wersję pliku, a w między czasie wykonał się snapshot wolumenu to wystarczy odzyskać plik z tego snapshot’a.  Administrator decyduje czy kopia ma być wykonywana raz na godzine, dwa razy czy może tylko raz dziennie.