CTERA C400 to profesjonalne narzędzie do składowania, udostępniania i zabezpieczania danych dedykowane dla średnich i małych firm. Urządzenie łączy w sobie funkcje profesjonalnego serwera NAS oraz systemu tworzenia kopii zapasowych z możliwością przechowywania plików w chmurze.

Rynek pamięci masowych najlepsze ma jeszcze przed sobą. W szranki z gigantami branży ramię w ramię stają młode, nowoczesne firmy takie jak CTERA Networks. Trzy lata temu CTERA zaprezentowała innowacyjne urządzenie CloudPlug, które umożliwia przekształcenie zewnętrznego dysku twardego w pełni funkcjonalny serwer NAS z funkcją automatycznego backupu plików do odległego centrum danych.

Pod koniec lutego do redakcji Storagefocus trafiło urządzenie CTERA C400 przeznaczone dla średnich i małych firm. To profesjonalny dysk sieciowy zamknięty w obudowie typu rack 1U. Urządzenie obsługuje do 4 dysków twardych o pojemności do 3TB każdy. 12TB przestrzeni dyskowej możemy powiększyć o kolejne gigabajty dysków twardych podłączane przez port USB lub eSATA.

Nie tylko NAS

CTERA nie jest wyłącznie serwerem NAS. Próba zaszufladkowania urządzenia jako sieciowego serwera plików spełzła na niczym. Cena katalogowa modelu C400 to 5695 złotych netto, czyli blisko dwa razy więcej niż najtańsze, dostępne na rynku urządzenia NAS o porównywalnych parametrach sprzętowych. Jednak weźmiemy pod uwagę fakt, że w zestawie otrzymamy 50 licencji na oprogramowanie PC Agent do tworzenia kopii danych ze stacji roboczych oraz 1 bezpłatną licencję na Windows Server, CTERA C400 stanowi doskonałą alternatywę dla kosztownych systemów backupu, na które nierzadko przyjdzie nam wydać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (sprzęt, pamięci masowe, oprogramowanie).
Zarządzanie serwerem CTERA odbywa się przez wygodny panel webowy dostępny w języku polskim. Panel umożliwia zarządzanie ustawieniami urządzenia, udostępnianymi zasobami oraz zasadami wykonywania kopii zapasowych. Z poziomu interfejsu webowego możemy przeglądać i pobierać pliki przechowywane na serwerze NAS. Wstępną konfigurację urządzenia upraszcza graficzny kreator.

Parametry sprzętowe

Zacznijmy jednak od początku. Testowany model CTERA C400 wyposażono w pojedynczy procesor Intel Atom D525 Dual Core 1.8 GHz, 1 GB pamięci operacyjnej oraz dwie karty sieciowe 1 Gbit/sek. W obudowie typu rack 1U znajdziemy miejsce na cztery dyski SATA II 3,5”, które skonfigurujemy do pracy w macierzy RAID 0/1/5/6.
CTERA C400 obsługuje systemy plikowe FAT32, NTFS, ext3 oraz Next3. Next3 jest otwartym systemem plików zaprojektowanym przez CTERA Networks. Rozwiązanie powstało na bazie systemu ext3 i rozszerza jego funkcjonalność obsługę migawek (ang. snapshots). Next3 zapewnia dynamiczne przydzielanie przestrzeni dyskowej dla tworzonych zrzutów, umożliwia też wykonywanie wielu migawek w tym samym czasie.

Testowane urządzenie może pracować jako dysk sieciowy (serwer plików) dla klientów systemu Windows, Mac OS oraz Linux. CTERA C400 obsługuje protokoły CIFS/SMB, AFP oraz NFS. Oprogramowanie ma wbudowane funkcje celu iSCSI oraz serwerów FTP i rsync. CTERA C400 integruje się z usługą katalogową Microsoft Active Directory. Dzięki mechanizmowi zaproszeń użytkownicy mogą tworzyć publiczne adresy URL w celu oglądania lub współpracy przy użyciu plików zgromadzonych na urządzeniu.

Kopie w cenie

CTERA C400 jest kompletnym systemem kopii zapasowych, które łatwo skaluje się w zależności od wielkości firmy. Wdrożenie mechanizmu backupu w średniej wielkości przedsiębiorstwie (kilkadziesiąt komputerów) zajmuje nie więcej niż kilka godzin. Oprogramowanie agenta dla stacji roboczych Windows umożliwia tworzenie kopii plików i folderów oraz całych obrazów dysku, które mogą zostać użyte do przywracania systemu operacyjnego, ustawień i plików użytkownika (bare metal recovery). Urządzenie ma wbudowane funkcje kopiowania otwartych plików. W wersji dla systemu Windows Server oprogramowanie umożliwia backup i odzyskiwanie danych z usług Microsoft SQL Server, Exchange, Share Point, Active Directory oraz System State. Warto dodać, że zarządzanie agentami, w tym wybór obiektów kopii odbywa się z poziomu serwera i nie wymaga fizycznej obecności administratora przy zabezpieczanym urządzeniu.

W chmurze z portalem

Urządzenie może zostać skonfigurowane do pracy w usłudze CTERA Portal. Usługa ta wykorzystuje technologię chmury do składowania lokalnych kopii zapasowych na centralnym serwerze. Rozwiązanie CTERA Portal dedykowane jest dla firm, które posiadają wiele oddziałów. Administrator może z jednego miejsca zarządzać urządzeniami CTERA C400, C200 lub CloudPlug rozsianymi w wielu lokalizacjach. CTERA Portal zapewnia scentralizowany monitoring urządzeń podpiętych do portalu. Zarządzanie usługą kopii zapasowych odbywa się z poziomu wygodnego panelu webowego.

Chmura zapewnia wielopoziomowe tworzenie kopii zapasowych i archiwizację danych. W pierwszej kolejności kopie tworzone są na lokalnym urządzeniu, a następnie przesyłane na centralny serwer CTERA Portal. Elastyczność oraz bezpieczeństwo całego rozwiązania gwarantują wbudowane funkcje backupu przyrostowego, deduplikacji plików na poziomie blokowym oraz kompresja i szyfrowanie danych przesyłanych między urządzeniami. CTERA Portal dostarczany jest jako oprogramowanie do instalacji na firmowym serwerze lub w formie usługi świadczonej w modelu SaaS przez CTERA Networks. Usługa jest dodatkowo płatna.


Podsumowanie

CTERA C400 to jeden z czterech modeli firmy CTERA Networks. Wraz z wymienionym wcześniej urządzeniem CloudPlug gamę rozwiązań CTERA uzupełniają modele C200 w obudowie typu desktop (obsługa do 2 dysków SATA) oraz C800 zaprojektowany do instalacji w szafie rack 2U (do 8 dysków).

CTERA C400 to wysokiej klasy serwer NAS wyposażony w funkcje tworzenia i przywracania danych ze stacji roboczych i serwerów pracujących pod kontrolą systemów Windows i Linux. CTERA łączy w jednym urządzeniu wszystkie funkcje, które w klasycznym systemie backupu rozdzielane są między serwer kopii zapasowych, podsystem pamięci masowej i oprogramowanie. W ten sposób za nieco ponad 5000 złotych otrzymamy kompletne narzędzie do zabezpieczenia danych z maksymalnie 50 stacji roboczych i jednego serwera. W przypadku większych instalacji istnieje możliwość zakupu dodatkowych licencji.

Źródło: http://storagefocus.pl/zamkniete-testy-i-opisy-produktow/network-attached-storage/ctera-c400-nas-w-pakiecie-systemem-backup