Szukając łatwego w użyciu serwera NAS fabrycznie wyposażonego w dyski warto zwrócić uwagę na produkt z nowej serii V firmy Buffalo. LinkStation Pro Duo, który trafił do naszego laboratorium był wyposażony w dwa napędy o łącznej pojemności 4 TB. W porównaniu do poprzedniej edycji widocznie poprawiono szybkość działania urządzenia. Wzrosły transfery a skrócił się czas oczekiwania na wyświetlenie stron interfejsu webowego.LS-WV4.0TL/R1-EU bo tak brzmi pełne oznaczenie modelu ma na pokładzie procesor taktowany zegarem 1,6 GHz, to jemu zawdzięczamy wzrost wydajności w stosunku do starszej wersji. Zainstalowane dyski mogą pracować w konfiguracji JBOD oraz RAID 0 i 1. Pozwala to określić czy zależy nam na jak największej pojemności czy też na niezawodności lustrzanej kopii danych.

Testowany model ma praktycznie wszystko czego potrzeba użytkownikowi domowemu. Dla bardziej zaawansowanych oraz dla firm brak pewnych funkcji może okazać się przeszkodą. Z funkcji, które zostały zaimplementowane warto wymienić serwer multimediów zgodny z DLNA i iTunes, klient sieci BitTorrent oraz serwer WWW z obsługą PHP oraz bazą danych MySQL. Na plus trzeba zaliczyć również dołączoną do sprzętu pełną wersję oprogramowania NovaBACKUP. Jest to dość rozbudowana i funkcjonalna aplikacja do zarządzania kopiami zapasowymi danych. Użytkowników komputerów Apple ucieszy fakt zaimplementowania usługi Time Machine dla wielu klientów. Prócz obsługi zewnętrznych pamięci dyskowych do portu USB podłączyć można także urządzenie wielofunkcyjne.

Jeśli spojrzymy na wydajność to Buffalo radzi sobie całkiem dobrze przy kopiowaniu dużych plików na dysk lokalny. Z mniejszymi plikami jest nieco gorzej. Słabo wypada transfer poprzez FTP. Kopiowanie dużej ilości małych plików w tym przypadku odbywa się z prędkością zaledwie 8 MB/s.

Podsumowując – LinkStation Pro Duo jest sprzętem odpowiednim dla użytkowników domowych, którym zależy na sprzęcie wyposażonym fabrycznie w dyski twarde. Pojemność czterech terabajtów powinna zaspokoić większość potrzeb, bardziej zaawansowani mogą odczuć niedobór pewnych opcji, jak choćby szczegółowej konfiguracji usługi FTP.

Zobacz więcej: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/buffalo-ls-wv4-0tl-r1-eu#ixzz1IaDp42Je