Masz już PS3 albo Xboksa 360 i chciałbyś postawić gdzieś w domu magazyn filmów, muzyki i fotografii by móc się nimi cieszyć na ekranie telewizora? Nic prostszego – wyposażony w serwer multimediów zgodny z DLNA i iTunes dysk sieciowy Buffalo LS-V1.0TL-EU nadaje się do tego zadania idealnie.

Podobnie jak wersja dwudyskowa, LinkStation Pro wyposażono w procesor taktowany zegarem 1,6 GHz. Dzięki temu jego wydajność stoi na przyzwoitym poziomie. Jest nawet nieznacznie szybszy od większego brata. Egzemplarz, który trafił do testów wyposażono w dysk o pojemności 1 TB. Maksymalna pojemność to 2 TB, choć wymiana dysku nie jest tak łatwa jak w modelu wyższym. LS-V1.0TL-EU także należy do serii V, oznacza to, że prędkość działania interfejsu również jest zdecydowanie większa niż w przypadku poprzedniej generacji, a praca z nim jest nareszcie komfortowa.Dołączone do produktu oprogramowanie NovaBACKUP to rozbudowane i funkcjonalne narzędzie do konfiguracji i automatyzacji tworzenia kopii zapasowych danych. Wbudowana funkcjonalność współpracy z usługą Time Machine pozwoli także użytkownikom komputerów Mac na zabezpieczenie swoich danych. Po podłączeniu do portu USB pendrive’a i wciśnięciu przycisku znajdującego się na przednim panelu możliwe jest skopiowanie jego zawartości wprost do wcześniej zdefiniowanej lokalizacji w pamięci NAS.
Na plus trzeba zaliczyć wbudowany serwer WWW z obsługą PHP i bazą MySQL. Z poziomu interfejsu webowego mamy nawet dostęp do edycji pliku php.ini. Oznacza to, że uruchamiając witrynę wymagającą niestandardowej konfiguracji interpretera możemy zmienić ustawienia globalne zamiast tworzyć wpisy w .htaccess.

Buffalo LS-V1.0TL-EU ma wszystko czego może potrzebować użytkownik domowy. Jeśli czegoś nie ma (np. albumu fotografii) możemy taką funkcjonalność dodać sami korzystając z naszej ulubionej galerii webowej. Bardziej zaawansowani mogą stwierdzić, że brak im pewnych ustawień. Konfiguracja FTP sprowadza się praktycznie do włączenia usługi. Niskie zużycie energii to kolejny atut sprzętu, choć dostrzegłem pewną niedogodność. Tryb oszczędzania energii włącza się gdy wszystkie podłączone do sieci komputery z zainstalowanym NAS Navigator2 zostaną wyłączone. Po włączeniu komputera Buffalo powinien się wzbudzić, tak się jednak nie dzieje. Niestety przyczyny nie udało się ustalić.

Podsumowując, za rozsądną kwotę otrzymujemy dość wydajny serwer NAS z wbudowanym dyskiem 1TB. Jeśli nie potrzebujemy rozbudowanej kontroli dostępu ani zarządzania pasmem to Buffalo jest atrakcyjną propozycją.

Zobacz więcej: http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski-nas/buffalo-ls-v1-0tl-eu#ixzz1IaCyL8yJ