EPA Systemy, autoryzowany dystrybutor firmy Thecus, wprowadza na polski rynek nowe, biznesowe modele serwerów sieciowych w obudowach typu rack − Thecus N8900 oraz N8900V. Nowe ośmiodyskowe serwery Thecus są wyposażone w procesory firmy Intel.

W urządzeniach zamontować można do 8 dysków twardych, które – w przypadku pojemności 3TB – pozwalają zbudować macierz oferującą 24TB miejsca na dane. Model N8900 obsługuje dyski twarde SATA II lub SAS 6G, a model N8900V współpracuje tylko z napędami w standardzie SATA II. O bezpieczeństwo danych w obu modelach serwerów dba system RAID. Dostępne są macierze RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, zapewniające – w zależności od wybranego trybu − pełen dostęp do danych nawet w wypadku awarii kilku dysków jednocześnie.

Sercem serwera Thecus N8900 jest procesor Intel Core i3-2120 3.3GHz. W urządzeniu zamontowano 8GB pamięci RAM DDR3. W bardziej budżetowym modelu N8900V pracą serwera steruje procesor Intel Pentium G620 2.6GHz z 2GB pamięci RAM. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku procesory gwarantują dużą wydajność i komfortową obsługę realizowanych zadań oraz zapewniają szybki i nieprzerwany dostęp do informacji. Jednak z uwagi na różnicę zastosowanych procesorów, model N8900 kierowany jest do większych przedsiębiorstw, korzystających z bardzo dużych systemów informatycznych. Model N8900V przeznaczony jest do pracy w mniejszych i średnich firmach.

Model N8900 oferuje dwa, a N8900V trzy łącza sieciowe Gigabit Ethernet z możliwością pracy w trybie „load balancing” (równoważenie obciążenia) lub „failover” (automatyczne przełączania uszkodzonego łącza na sprawne). Dostępne są także porty USB oraz eSATA. Dodatkową możliwość rozbudowy zapewnia protokół iSCSI. W urządzeniach można zainstalować także dodatkową kartę 10 GbE.

− Serwery N8900 oraz N8900V to profesjonalne urządzenia, które sprawdzą się w biznesowych procesach archiwizacji danych. Oprogramowanie pozwala na tworzenie tzw. migawek (snapshot) danych wewnętrznych, co umożliwia łatwą kontrolę wersji poszczególnych plików. Wprowadzane na polski rynek serwery Thecusa mogą także posłużyć jako wsparcie dla wirtualizacji – przekonuje Paweł Premicz z EPA Systemy.

Serwery Thecus N8900 oraz N8900V oferują funkcjonalność serwera FTP/SFTP, serwera druku, menedżera pobierania oraz serwera iTunes oraz uPnP. Urządzenia są zgodne z oprogramowaniem firm VMware oraz Citrix.